Поврзи се со нас

Деца Родители

Научете ги на време: Лекции кои секое дете треба да ги знае за парите

Објавено

на

  Децата дури и пред три години, почнуваат да поставуваат прашања за работите што се случуваат околу нив. Една од нив се и парите кои децата почнуваат да ги поврзуваат со останатите работи што се наоѓаат во продавниците, банкоматите и слични места. Децата до 5 години немаат баш јасна слика од каде доаѓаат парите, но виделе дека мама и тато ги вадат од својот паричник или од банкомат кога им се потребни.

  Затоа е важно да ги научите вашите деца дека парите се вредни, но не и највредни и дека треба да се третираат со внимание. Овие лекции можете да ги практикувате од 5 години, бидејќи тоа се годините кога децата почнуваат да разбираат дека парите не паѓаат од небото.

  Парите не растат на дрвјата
  Објаснете им на децата дека парите не се неограничен ресурс, и за да заработите пари секое утро одите на работа. Кога вашето дете ќе ве праша зошто повторно одите на работа, објаснете му дека морате и само така  може да добие нова играчка, доколку не одите ќе ја нема. Детето ќе започне да ги поврзува работите и сфати дека потребно е нешто да се прави за да заработи пари.

  Дајте им одредена сума да располагаат и оставете да ги потрошат како што сакаат
  Ако на детето му дадете одредена сума пари и дозволите да ги потроши како што сака, тоа веднаш ќе оди да ја купи најновата играчка и остане без резерва, тоа е одлична лекција, затоа што ќе сфати дека нареден пат не ќе може да купи и нов албум со сликички. Кога детето ќе ги препознае последиците од нерационалното трошење пари, тој или таа ќе започне да размислува за тоа колку има, а колку му останува и научи да ги распределува парите.

  За вредни работи, вреди да се чека
  Научете ги децата дека треба да го чекаат она што сакаат да го добијат, тоа ќе ги научи да го ценат времето, напорот и парите кои ќе ги добијат за одреден број на денови. Добра вежба е да се направи пица со омилените состојки што ги сака детето, кога тоа ќе сфати дека треба да почека тестото да се развие и состојките да се подготват и наредат, па и дека сето тоа треба да се испече, тој / таа ќе бидат многу посреќни кога ќе ја вкусат храната. Потоа следниот пат, дајте му на вашето дете инстант пица и прашајте го која е поубава. Веруваме дека ќе научат многу од тој пример.

  Штедењето е супер
  Кога вашата ќерка сака нова кукла и нема доволно пари, оставете ја да собере пари за неа.
  Може да и дадете неколку мали задачи што треба да ги направи и да ја платите за тоа, но важно е да го одвлекувате ова најмалку еден месец. Кога ќе знаете дека има доволно пари, однесете ја во продавница и оставете ја да плати за нејзината кукла на каса. Веруваме дека никогаш нема да го заборават тој момент.

  Направете список со желби
  Списокот со желби главно ќе се однесува на играчки што вашето дете сака да ги добие. Нека направи ранг-листа на играчките кои најмногу ги сака до играчките кои се помалку важни, ова ќе ги натера децата подлабоко да размислуваат што е навистина важно за нив, а што не.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 24 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена