Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Неколку предлози за здрава замена за утринското кафе

Објавено

на

Многу луѓе имаат навика да пијат кафе веднаш штом ќе се разбудат, на празен стомак. Сепак, колку и да се мисли дека на телото му е потребна таа напивка, некои стручњаци велат оти тоа не е здраво да се пие на гладно.

Причината е тоа што пиењето кафе веднаш по будењето може да води кон зголемено лачење стомачна киселина, нарушено варење и складирање на хранливите материи и флуктуации на нивото шеќер во крвта.

Следат неколку напитоци коишто се доволно делотворна замена.

Вода со куркума и црн пипер

По два – три прстофати овие зачини во топла вода може да бидат исклучително здрав и моќен утрински напиток. Тоа може да помогне за будност, побрз метаболизам, но и отстранување на вишокот маснотии.

Ким и анасон

Се земаат две чаши вода и по еден прстофат од овие состојки што се варат во неа. Откако ќе се преполови количината вода, таа се цеди и се пие полека. Ова е и напивка за слабеење што може да го подобри варењето и да ја намали надуеноста, особено при менструација.

Лимон

Се цеди половина овошка во топла вода. Ако е премногу кисело, можете да се додаде и малку мед во напитокот. Пиењето на празен стомак може да биде исклучително освежувачко и да ги исфрли токсините од телото. Полезно е и за кожата. За сѐ тоа да биде поделотворно, може да се додаде и прстофат цимет.

Обична или топла вода

За да се избегне усложнување на работите наутро, едноставно испијте чаша обична, млака или можеби малку потопла вода на празен стомак, велат стручњаците. Ова го хидрира телото и ќе го забрза метаболизмот. Може да помогне и во исфрлање на токсините од организмот.

Кога се пие утринското кафе?

Пред да се напиете кафе, многу препорачливо е да конзумирате јаткасти плодови – бадеми, семки од тиква или семки воопшто. Ако телото има потреба од нешто слатко, дозволено е суво грозје, урми или свежо овошје. Потоа веќе може да се ужива во утринското кафе.

Важно е да се напомене дека ќе треба малку време за одвикнување од вообичаените утрински ритуали наместо прв оброк и заменувањето со некоја од споменатите напивки. Меѓутоа, ако новите напитоци не му годат на телото, се препорачува и консултација со нутриционист заради персонализирано советување.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 11 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 13 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 15 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 16 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 16 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 18 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 19 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 20 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена