Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што се‘ медот прави за вас ако редовно го употребувате

Објавено

на

Богат со лековити состојки, медот отсекогаш се користел како дел од исхраната, но и за медицински цели. Според многу истражувања докажано е дека алтернативната медицина, медот го користи во лекување на рани и разни болести. Покрај тоа, познато е дека се користел и во козметиката во древниот Египет. Ако и Вие редовно консумирате малку мед, наскоро ќе ги почувствувате сите негови позитивни ефекти.

Ќе ви ја исчисти кожата

Медот ги чисти, штити и лекува раните и се користи за нега на кожата насекаде низ светот. Содржи различни протеини како и водород и глуконска киселина кои лекуваат мали рани и акни. Неговите амино киселини го обновуваат ткивото и ги одржуваат цврсти поткожните влакна. Освен тоа, тој е богат со мелатонин, кој нашето тело го ослободува за време на спиењето и кој и помага на кожата да изгледа поздраво.

Помага за детоксикација на телото

Секој ден нашето тело е под влијание на штетните токсини кои ги внесуваме со храната и пијалоците. Сепак, секојдневното консумирање мед може да помогне при детоксикација. Полн е со флавоноиди, вистинско богатство на здравјето, кои служат за ублажување на нерамнотежата на радикали, токсини и антиоксиданси во телото што доведува до оштетување на ткивото.

Ги подобрува вашите атлетски способности

Медот е богат со хранливи јаглехидрати, врвното гориво што го сакаат спортистите. Имено, исхраната богата со јаглехидрати ги прави потрајни и го зголемува интензитетот на вежбање. Додатоците во исхраната често им помагаат, но медот, коктел од природни шеќери е нивната природна алтернатива.

Го отстранува вишокот килограми

Можеби медот со сите негови калории звучи како необичен начин за слабеење, тој всушност многу помага. Истражувањата покажале дека консумирањето мед наместо производи полни со сахароза има подобри ефекти и резултира со помала тежина.

Помага при мамурлук

Медот помага да се намали интоксикацијата со алкохол и го забрзува процесот на негово отстранување од крвните садови. Шеќерот од мед прелиен врз банана е одлично решение за мамурлук, брзо испраќа гликоза во крвта и ви помага да се вратите во нормала.

Подобрар сон

Еден од најстарите и проверени методи за поттикнување на сон е консумирањето мед пред спиење. Топлото млеко или чај од камилица со неколку лажички мед предизвикува ослободување на инсулин, кој пак го испраќа триптофанот во мозокот. Тој е одговорен за ослободување на серотонин, кој станува мелатонин и го регулира ритамот на спиење. Медот ќе ви помогне да заспиете побрзо и подлабоко.

Ја подобрува вашата меморија и здравјето на мозокот

Холестеролот во телото може да влијае и на болестите на мозочниот систем и да доведе, на пример, до Алцхајмерова болест. Сепак, редовното консумирање мед го намалува нивото на холестерол и на тој начин го одржува вашиот мозок поздрав.

Го зајакнува вашиот имунитет

Полн со антиоксиданси и антибактериски својства, медот е вистинскиот начин за зајакнување на имунитетот кој е нарушен поради недостаток на сон, несоодветна исхрана и многу стрес.

Медот го зајакнува срцето

Антиоксидансите во медот се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања, според направени истражувања. Медот содржи флавоноиди кои делуваат како оксиданти и ја намалуваат можноста за згрутчување на крвта.

Помага во одржување на здрави црева

Антибактериските својства што ги содржи медот го штитат нашиот организам дури и од појавата на бактериите на E. Coli и салмонелата и се ослободуваат од нив доколку се сретнат во дигестивниот систем. Доколку шеќерот го замениме со мед, спречуваме појава на некои отрови и ја зајакнуваме цревната микрофлора. Дополнително, медот богат со водород пероксид докажано се бори против чир на желудникот.

Ја ублажува кашлицата

Добро познатата комбинацијата на мед и лимон која навистина делува. Според направените истражувања докажано е дека медот е многу поефикасен од некои лекови против кашлица.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 1 час

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена