fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Нема доволно лекари во службата за Итна помош во Гостивар

Објавено

на

Итната помош во Гостивар се соочува со недостиг од лекари. Од службата која пружа 24 часовна медицинска помош за целиот гостиварски регион, велат дека состојбата е алармантна и дека е неопходно да се вработи дополнителен лекарски кадар.

„Најургентно е да се надополни недостигот од лекари. На пример ноќе кога има многу пациенти, дежураме двајца лекари и плус излегуваме на повик на терен. За да може да има едно нормално функционирање, потребни се уште четири до пет лекари. И тоа е итна потреба. Заради дефицит од кадар, ние не можеме да користиме одмор, нема кој да ги лечи пациентите“, рече д-р Лирим Беќири од Итната медицинска помош во Гостивар.

Според него, потреба има и од медицински сестри и технички персонал, но како што нагласи најалармантен е недостигот од лекари.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!