Поврзи се со нас

Гостивар

Новиот Младински совет на Гостивар и градоначалникот си ветија соработка

Објавено

на

Членовите на Советот на млади на Гостивар, кој неодамна беше реоформен, денес беа на прием во општината каде остварија средба со градоначалникот Арбен Таравари. Поразговараа за плановите, претстојните активности, проекти и си дадоа ветување дека ќе развиваат соработка во интерес на младата популација.

„Ова е реорганизиран Младински совет, мило ми е што сами, автономно избрале раководство кое ќе ги води. Се надевам дека ќе бидат активни во наредните две години, колку што им трае мандатот, ќе можеме да реализираме заеднички проекти. Мојата порака до нив е дека ќе бидеме тука за поддршка и соработка, ќе помогнеме колку што можеме како општинска администрација. Не ми преостанува ништо друго, освен да им кажам: Ајде да почнеме да работиме, да реализираме проекти што се во интерес на младите во нашата општина“, изјави градоначалникот.

За претседател на Младинскиот совет е избран Леутрим Билали, а за потпретседател Викторија Филипоска.

„Наш приоритет е да ја зближиме младината на Гостивар. Ќе работиме во интерес на младината, затоа што веруваме дека младите ги имаат истите проблеми, без разлика каков бекграунд имаат. Според законот на млади, Советот е советодавен орган во општината, па ние планираме да имплементираме и да правиме проекти заедно со општината, се‘ во служба на младите.“ , рече Билали.

Локалниот младински совет на Општина Гостивар има 11 членови кои доаѓаат од средни училишта, подмладоци на политички партии и граѓански организации.

„Мило ми е што во Советот сме собрани младинци од различни страни и верувам дека ќе работиме сите заедно на активности и проекти коишто ќе имаат цел надминување на проблемите и совладување на предизвиците на младината., кажа Филипоска.

Одлуката за реактивирање на Младинскиот совет беше донесена на седница на Советот на Општина Гостивар во мај годинава.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена