Поврзи се со нас

Гостивар

Новогодишен базар со хуманитарна нота во гостиварското техничко училиште

Објавено

на

Деновите пред Новата Година средношколците и професорите од техничкото училиште во Гостивар ги искористија да внесат празнична атмосфера во училиштето со поставување на декорации, елка, пишување новогодишни желби и слично. Денес пак, во холот се организираше „Новогодишен базар“ со хуманитарен карактер.

На штандови беа изложени новогодишни украси изработени од учениците, кои се продаваа, а собраните средства ќе бидат донирани.

„Нашето училиште традиционално организира Новогодишен базар со цел заедно да се дружиме, да се забавуваме, да размениме позитивна енергија. Имаме храна подготвена од професори и ученици, а исто така поставено е и пано на кое се оставени новогодишни желби од учениците. Лично би посакала во Новата Година да бидеме сите среќни, да излеземе од стегите, од стравот, да имаме позитивни мисли, да нема војни, едноставно да живееме во мир и убаво“, рече професорката по македонски јазик, Гордана Страшевска.

Настанот се заврши со симболично пуштање во воздухот на хелиумски балони на кои беа испишани пораки за мир, соживот, братство, љубов…

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 4 недели

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 6 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена