Поврзи се со нас

Гостивар

Нуредини, Османи и Бектеши во Гостивар на увид во изградбата на фекален колектор и канализација во блок 21

Објавено

на

Министрите за животна средина и просторно плaнирање Насер Нуредини, за надворешни работи Бујар Османи и за економија Крешник Бектеши, денес извршија увид во градежните активности за изградба на фекалниот колектор и фекална и атмосферска канализација за Урбан блок 21 во Гостивар (на излез од градот покрај патот за Кичево).

Проектот се реализира со средства од буџетот на Министерството за животна средина и просторно планирање во висина од околу 130 милиони денари, ќе опслужи над 2.700 жители од тој дел на градот.

„Со овие капитални инвестиции го подигнуваме квалитетот на живеење, инвестираме во заштита на животната средина, и се грижиме за секој граѓанин, бидејќи секој заслужува достоинствени услови за живот и благосостојба.“, изјави Нуредини.

Вкупната должина на фекалниот колектор изнесува околу 4,7 км, додека вкупната должина на канализационата мрежа за Урбан блок 21 околу 2.8 км. Со проектот е предвидена и изградба на атмосферска канализација со должина од 2,4 км.

„Покрај овој капитален проект, од буџетот на МЖСПП, во последните години беа обезбедени и реализирани различни проекти, како што е: подготовка на техничка документација за изградба на канализациониот систем во село Равен (900.000 денари), изградба на фекална канализација во село Чајле (5.503.462 денари), Чистење на диви депонии (7.053.096 денари), проектот за подготовка на техничка документација за изградба на канализациониот систем во село Форинo (500.000 денари). Од буџетот за 2021, истотака се обезбедени 6.000.000 денари за изградба на канализациски систем за населените места Чајле, Форинo, Млаки и Зона 7, за чиј почеток е потребно е да се достави документација од страна на општина Гостивар.“, додаде министерот за животна средина.

При увидот на работите во Гостивар министерите беа придружувани од пратеници од ДУИ од 6 изборна единица и заменик министерот за одбрана Башким Хасани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 11 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 13 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 15 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 16 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 16 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 17 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 18 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 19 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 20 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 22 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nuredini, Osmani dhe Bekteshi në Gostivar në hetim të ndërtimit të kolektorit fekal dhe kanalizim në bllok 21

Објавено

на

Ministrat për mjedis jetësor dhe planifikim hapësinor Naser Nuredini, për punë të jashtme Bujar Osmani dhe për ekonomi Kreshnik Bekteshi, sot kryen hetim në aktivitetet ndërtimore për ndërtim të kolektorit fekal dhe kanalizimit fekal dhe atmosferik për Bllokun Urban 21 në Gostivar (në dalje të qytetit përreth rrugës për në Kërçovë).

Projekti realizohet me mjete nga buxheti i Ministrisë për mjedis jetësor dhe planifikim hapësinor në lartësi prej rreth 130 milion denarë, do t’ju shërbejë mbi 2.700 banorëve nga ajo pjesë e qytetit.

“Me këto investime kapitale e rrisim kualitetin e jetesës, investojmë në mbrojtje të mjedisit jetësor, dhe kujdesemi për çdo qytetar, pasi çdokush meriton kushte dinjitoze për jetesë dhe mirëqenie.”, deklaroi Nuredini.

Gjatësia e përgjithshme e kolektorit fekal është rreth 4,7 km, përderisa gjatësia e përgjithshme e rrjetit të kanalizimit për Bllokun Urban 21 është rreth 2,8km. Me projektin është e paraparë edhe ndërtim i kanalizimit atmosferik me gjatësi prej 2,4 km.

“Përskaj këtij projekti kapital, nga buxheti i MMJPH, në vitet e fundit ishin të siguruara dhe të realizuara projekte të ndryshme, siç është: përgatitje e dokumentacionit teknik për ndërtim të sistemit të kanalizimit në fshatin Raven (900.000 denarë), ndërtimi i kanalizimit fekal në fshatin Çajlë (5.503.462 denarë), Pastrim të deponive të egra (7.053.096 denarë), projekti për përgatitje të dokumentacionit teknik për ndërtim të sistemit të kanalizimit në fshatin Forinë (500.000 denarë). Nga buxheti për 2021, gjithashtu janë të siguruara 6.000.000 denarë për ndërtim të sistemit të kanalizimit për vendet e banuara Çajlë, Forinë, Mllaki dhe Zona 7, për fillimin e të cilit është e nevojshme të dërgohet dokumentacion nga ana e komunës së Gostivarit.”, shtoi ministri për mjedis jetësor.

Gjatë hetimit të punëve në Gostivar ministrat ishin të shoqëruar nga deputetët e BDI-së nga njësia zgjedhore 6 dhe zëvendës ministrit për mbrojtje Bashkim Hasani.

Популарно изминативе 100 дена