Поврзи се со нас

Гостивар

Нуредини, Османи и Бектеши во Гостивар на увид во изградбата на фекален колектор и канализација во блок 21

Објавено

на

  • Shqip

Министрите за животна средина и просторно плaнирање Насер Нуредини, за надворешни работи Бујар Османи и за економија Крешник Бектеши, денес извршија увид во градежните активности за изградба на фекалниот колектор и фекална и атмосферска канализација за Урбан блок 21 во Гостивар (на излез од градот покрај патот за Кичево).

Проектот се реализира со средства од буџетот на Министерството за животна средина и просторно планирање во висина од околу 130 милиони денари, ќе опслужи над 2.700 жители од тој дел на градот.

„Со овие капитални инвестиции го подигнуваме квалитетот на живеење, инвестираме во заштита на животната средина, и се грижиме за секој граѓанин, бидејќи секој заслужува достоинствени услови за живот и благосостојба.“, изјави Нуредини.

Вкупната должина на фекалниот колектор изнесува околу 4,7 км, додека вкупната должина на канализационата мрежа за Урбан блок 21 околу 2.8 км. Со проектот е предвидена и изградба на атмосферска канализација со должина од 2,4 км.

„Покрај овој капитален проект, од буџетот на МЖСПП, во последните години беа обезбедени и реализирани различни проекти, како што е: подготовка на техничка документација за изградба на канализациониот систем во село Равен (900.000 денари), изградба на фекална канализација во село Чајле (5.503.462 денари), Чистење на диви депонии (7.053.096 денари), проектот за подготовка на техничка документација за изградба на канализациониот систем во село Форинo (500.000 денари). Од буџетот за 2021, истотака се обезбедени 6.000.000 денари за изградба на канализациски систем за населените места Чајле, Форинo, Млаки и Зона 7, за чиј почеток е потребно е да се достави документација од страна на општина Гостивар.“, додаде министерот за животна средина.

При увидот на работите во Гостивар министерите беа придружувани од пратеници од ДУИ од 6 изборна единица и заменик министерот за одбрана Башким Хасани.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 минути

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19

Здравје и убавинапред 3 часа

Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

Македонијапред 5 часа

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Гостиварпред 5 часа

19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

Занимливостипред 18 часа

Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

Гостиварпред 19 часа

„Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

Гостиварпред 19 часа

Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

Гостиварпред 20 часа

Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

Гостиварпред 20 часа

Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

Гостиварпред 23 часа

Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

Македонијапред 23 часа

78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

Гостиварпред 1 ден

Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

Македонијапред 2 недели

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

Гостиварпред 2 недели

Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

Гостиварпред 2 недели

Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

Гостиварпред 1 недела

Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

Локални избори 2021пред 2 недели

Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

Гостиварпред 1 недела

Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

Гостиварпред 1 недела

Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

Локални избори 2021пред 2 недели

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

Гостиварпред 2 недели

Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

Гостиварпред 2 недели

Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

Гостиварпред 2 недели

Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

Гостиварпред 4 дена

Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

Гостиварпред 1 недела

Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

Спортпред 4 недели

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 4 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 5 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 7 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 8 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!