Поврзи се со нас

Македонија

Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

Објавено

на

Објавен е јавниот повик за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лицата со ниски примања. За таа цел, обезбедени се 60 милиони денари.

Според јавниот оглас, објавен на веб-страната на Министерството за економија, лицата со ниски примања се стекнуваат со финансиска поддршка преку намалување на месечната сметка за потрошена електрична енергија во износ од 600 до 800 денари сметано од денот на поднесување на барањето. Проценките се дека ќе бидат опфатени над 7.500 домаќинства.

– Со цел да се обезбеди заштита на ранливи потрошувачи на енергија, согласно Програмата за заштита на ранливи потрошувачи на енергија за 2022 година, Министерството за економија денеска објави јавен оглас за доделување на финансиска поддршка на лицата со ниски примања во 2022 година чии редовни месечни примања во домаќинството не го надминуваат нето приходот од 30.000 денари и тоа за самец до 15.194 денари, домаќинство со два члена до 18.000 денари, домаќинство со три члена до 21.000 денари, домаќинство со четири члена до 25.000 денари и домаќинство со пет члена и повеќе до 30.000 денари, појаснува министерот за економија Крешник Бектеши во објава на „Фејсбук“.

Доделувањето на финансиската поддршка ќе го врши Министерството за економија преку селекција на пристигнатите барања со примена на принципот на најниски примања во домаќинство во 2021 година за секоја од категориите, се до исцрпување на предвидените средства согласно програмата.

Финансиската поддршка се доделува на месечно ниво по корисник во времетраење од 12 месеци.

– На ранливите потрошувачи на енергија согласно програмата коишто користат гарантирана минимална помош и остваруваат паричен додаток заради покривање на дел од трошоците за потрошувачка на енергенси во домаќинството во согласност со член 42 од Законот за социјална заштита и старите лица согласно член 7 од Законот за социјална сигурност на стари лица, не им следува финансиска поддршка од овој оглас, појаснуваат од Министерството за економија.

Лицата кои ги исполнуваат критериумите треба да поднесат барање, потоа изјава заверена на нотар со која се потврдува дека целокупната приложена документација кон барањето е точна и веродостојна, потврда од работодавецот за висината на исплатена плата во 2021 година или извештај од банка за уплатени пензиски примања од Фонд за ПИОМ (чек за пензиски примања) за 2021 година и извод од банка за сите трансакциски сметки направени минатата година од страна на подносителот на барањето и на членовите на домаќинството. Меѓу документите што треба да се поднесат се и потврда од Агенцијата за вработување дека членовите на домаќинството не се вработени и фотокопија од последната добиена сметка за 2021 година за потрошена електрична енергија во домаќинството.

Целокупната документација се доставува преку пошта до Министерство за економија на адреса „Јуриј Гагарин“ бр.15, 1000 Скопје, со назнака – јавен оглас за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лица со ниски примања за 2022 година.

Повеќе информации за огласот може да се најде на https://www.economy.gov.mk/doc/3070, а рокот за аплицирање е 30 дена од денот на објавување на огласот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 3 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 3 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 5 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 5 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 8 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 9 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 10 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 11 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 13 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 15 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

E publikuar shpallja për ndihmë për faturat e rrymës për personat me të ardhura të ulëta

Објавено

на

Është shpallur thirrja publike për mbështetje financiare për energjinë elektrike të konsumuar për personat me të ardhura të ulëta. Për këtë qëllim janë siguruar 60 milionë denarë.

Sipas njoftimit publik, të publikuar në ueb faqen e Ministrisë së Ekonomisë, personat me të ardhura të ulëta përfitojnë mbështetje financiare me uljen e faturës mujore për energjinë e konsumuar në vlerë prej 600 deri në 800 denarë nga dita e paraqitjes së aplikacionit. Vlerësohet se do të mbulohen më shumë se 7500 familje.

  • Për të garantuar mbrojtjen e konsumatorëve vulnerabël të energjisë, në përputhje me Programin për mbrojtjen e konsumatorëve vulnerabël të energjisë për vitin 2022, Ministria e Ekonomisë sot shpalli thirrje publike për dhënien e mbështetjes financiare për personat me të ardhura të ulëta në vitin 2022, të ardhurat e rregullta mujore të të cilëve në amvisëri nuk i kalon të ardhurat neto prej 30.000 denarë për një person të vetëm deri në 15.194 denarë, amvisëri me dy anëtarë deri në 18.000 denarë, amvisëri me tre anëtarë deri në 21.000 denarë, amvisëri me katër anëtarë deri në 25.000 denarë dhe amvisëri me pesë anëtarë e më shumë deri në 30.000 denarë, shpjegon ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në një postim në “Facebook”.

Dhënia e mbështetjes financiare do të bëhet nga Ministria e Ekonomisë nëpërmjet përzgjedhjes së kërkesave të pranuara duke zbatuar parimin e të ardhurave më të ulëta të familjeve në vitin 2021 për secilën nga kategoritë, deri në shterimin e fondeve të parashikuara në program.

Mbështetja financiare jepet në baza mujore për përdorues për një periudhë 12 mujore.

  • Konsumatorët vulnerabël të energjisë sipas programit të cilët përdorin asistencë minimale të garantuar dhe marrin një shtesë monetare për të mbuluar një pjesë të shpenzimeve për konsumin e energjisë në amvisëri në përputhje me nenin 42 të Ligjit për mbrojtjen sociale dhe të moshuarit në përputhje me nenin 7 të Ligji për sigurimet shoqërore Të moshuarit nuk kanë të drejtë në mbështetje financiare nga ky njoftim, sqarojnë nga Ministria e Ekonomisë.

Aplikantët e kualifikuar duhet të paraqesin një kërkesë, e ndjekur nga një deklaratë e noterizuar që konfirmon se i gjithë dokumentacioni i bashkëngjitur aplikimit është i saktë dhe i besueshëm, një vërtetim nga punëdhënësi për shumën e pagës së paguar në vitin 2021 ose një raport nga një bankë për të ardhurat nga pensionet e paguara nga FSDK (çeku i pensionit) për vitin 2021 dhe pasqyra bankare për të gjitha llogaritë e transaksioneve të bëra vitin e kaluar nga aplikanti dhe anëtarët e familjes. Ndër dokumentet që duhet të dorëzohen është vërtetimi nga Agjencia e Punësimit se familjarët nuk janë të punësuar dhe fotokopja e faturës së fundit të marrë për vitin 2021 për energjinë elektrike të konsumuar në amvisëri.

I gjithë dokumentacioni dorëzohet me postë në Ministrinë e Ekonomisë në adresën “Jurij Gagarin” nr.15, 1000 Shkup, me shënim – shpallje publike për mbështetje financiare për energji elektrike të konsumuar për personat me të ardhura të ulëta për vitin 2022.

Më shumë informacion rreth shpalljes mund të gjeni në https://www.economy.gov.mk/doc/3070, ndërsa afati për aplikim është 30 ditë nga data e publikimit të shpalljes.

Популарно изминативе 100 дена