Поврзи се со нас

Гостивар

Признание за ракометарката Белма Беба од Општина Гостивар

Објавено

на

Ракометарката Белма Беба која потекнува од Гостивар, денес беше гостинка во Општина Гостивар на прием кај градоначалникот Арбен Таравари. За својот придонес во афирмација на градот и спортските достигнувања, доби благодарница и плакета.

„Со тоа што го постигнува Белма, не‘ прави сите гостиварци да бидеме горди. Неколку пати сум кажал дека нашите спортисти се нашите најголеми амбасадори. Нејзиниот престој во Гостивар го искористив да ја поканам во општината и да и‘ дадеме благодарница и плакета. Таа каде и да оди, кажува дека е од Македонија, дека е од Гостивар и поголема реклама од тоа нема. И посакуваме многу успеси и понатаму. Ова нека биде поттик, пример за младите спортисти, кои сега почнуваат да се занимаваат со било кој спорт“, изјави Таравари.

Ракометарката се заблагодари на укажаното внимание и чест и порача младите спортисти  напорно да работат и да се посветат на спортот максимално.

„Гледам дека во Гостивар има многу спортски таленти. Би им порачала да тренираат напорно, да работат на себе, затоа што тоа е клучот за успех. Верувам дека ако се упорни и посветени ќе постигнат големи успеси“, рече Белма.

Беба со ракомет започнала да се занимава во родниот Гостивар, а кариерата ја продолжила во повеќе екипи во Скопје, Струга, потоа во Турција, Италија. Актуелно настапува за Würm-mitte во германската бундес лига. Била дел од македонската ракометарска репрезентација и репрезентацијата на Косово.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Mirënjohje për hendbollisten Bellma Beba nga Komuna e Gostivarit

Објавено

на

Hendbollistja Belma Beba, e cila vjen nga Gostivari, sot ishte mysafire në Komunën e Gostivarit në një pritje me kryetarin Arben Taravari. Për kontributin e saj në afirmimin e qytetit dhe arritjeve sportive, ajo mori një certifikatë mirënjohjeje dhe një pllakë.

“Me arritjen e Belmës na bën krenar të gjithë Gostivarin. E kam thënë disa herë që sportistët tanë janë ambasadorët tanë më të mëdhenj. Qëndrimin e saj në Gostivar e shfrytëzova për ta ftuar në komunë dhe për t’i dhënë një falënderim dhe një pllakë. Kudo që shkon thotë se është nga Maqedonia, se është nga Gostivari dhe nuk ka reklamë më të madhe se kaq. Dhe ne ju dëshirojmë shumë suksese në të ardhmen. Le të jetë kjo një nxitje, shembull për sportistët e rinj, të cilët tani kanë filluar të merren me çfarëdo lloj sporti”, tha Taravari.

Hendbollistja falënderoi për vëmendjen dhe nderimin dhe tha se sportistët e rinj duhet të punojnë shumë dhe t’i përkushtohen maksimalisht sportit.

“Shoh që në Gostivar ka shumë talente sportive. Unë do t’i këshilloja të stërviten fort, të punojnë me veten, sepse ky është çelësi i suksesit. Besoj se nëse janë këmbëngulës dhe të përkushtuar do të arrijnë sukses të madh”, tha Belma.

Hendbollin Beba e ka filluar në vendlindjen e saj në Gostivar, ndërsa karrierën e ka vazhduar në disa skuadra në Shkup, Strugë, pastaj në Turqi, Itali. Ajo aktualisht luan për Würm-mitte në Bundesligën gjermane. Ajo ishte pjesë e ekipit të hendbollit të Maqedonisë dhe kombëtares së Kosovës.

Популарно изминативе 100 дена