Поврзи се со нас

Гостивар

Обука за пружање прва помош за планинари и алпинисти од Гостивар

Општинската организација на Црвениот Крст во Гостивар ја продолжи кампањата “Твоето незнаење чини живот“ и во новата година. По серијата бесплатни обуки за прва помош, низ кои поминаа граѓани возачи, спортисти, уметници и други јавни личности, овојпат обука беше организирана за членовите на планинарското друштво „Шари Гостивар“.

Предавачот д-р. Бесник Зеќири, демонстраторот Бурхан Клинче и стручната служба на Црвениот крст им пренесоа знаење на планинарите и алпинистите на ова друштво за укажување на прва помош и искуства кои се значајни за спасување на живот и помош на повредени.

„Целта на оваа обука беше преку информирање, демонстрирање, тимска работа и комуникација, планинарите навремено и брзо да одговорат при несреќи кои може да се случат во тек на нивни активности во планина“, информираат од организацијата.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!