Поврзи се со нас

Македонија

Од денес на граница и за влез и за излез важат нови услови

Објавено

на

Владата на вчерашната седница ги дополни мерките со кои од 1 септември 2021 година домашните и странски државјани и за излез од територијата на земјава на граничните премини ќе мора да приложат:

  • Сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест КОВИД-19; или

  • Сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето; или

  • Медицинска потврда со негативен резултат од PCR SARS-CoV-2 тест, направен 72 часа пред излез од територијата на Република Северна Македонија, или негативен брз тест за антигени тела направен 48 часа пред излез од државата.

Истите услови важат и за влез во земјава.

Владата ја дополни и одлуката за задолжителен домашен карантин во траење од 7 дена доколку при влез во државата немаат негативен ПЦР тест, или потврди за примена вакцина или за прележан КОВИД-19, при што времетраењето на карантинот може да се скрати на 5 дена доколку во тој период биде приложен негативен ПЦР тест. Ова важи и за домашни и за странски државјани. Трошоците за изолација на странските државјани е на нивни трошок.

Владата денеска донесе измени со кои се предвидуваат исклучоци од оваа мерка за наши државјани возачи на товарни моторни возила, како и за возачи на товарни возила странски државјани кои транзитираат низ земјата.

На денешната седница е усвоен и исклучок од мерката за транзит за авионските екипажи кои слетуваат на меѓународните аеродроми во земјата, според кој наместо 5 часа им се дозволува подолг транзит престој заради природата на нивната работа.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga sot në kufi edhe për hyrje edhe për dalje vlejnë kushte të reja

Објавено

на

Qeveria në seancën e djeshme i plotësoi masat me të cilat nga 1 Shtatori 2021 shtetasit rezident dhe të huaj  edhe për dalje nga territori i shtetit në kalimet kufitare do të duhet të tregojnë:

  • Çertifikatë/vërtetim për imunizim të kryer (vaksinim) nga virusi SARS-CoV-2, gjegjësisht të pranuara dy doza të vaksinës kundër sëmundjes ngjitëse KOVID-19; ose
  • Çertifikatë/vërtetim për KOVID-19 të kaluar në 45 ditët e fundit, duke llogaritur nga dita e shërimit; ose
  • Vërtetim mjekësor me rezultat negativ nga PCR SARS-COV-2 test, i bërë 72 orë para daljes nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut, ose test i shpejtë negativ për antigjene trupa i bërë 48 orë para daljes nga shteti.

Të njëjtat kushte vlejnë edhe për hyrje në shtet.

Qeveria e plotësoi edhe vendimin për karantinë të detyrueshme shtëpiake në kohëzgjatje prej 7 ditësh nëqoftëse gjatë hyrje në shtet nuk kanë test PCR negativ, ose vërtetime për vaksinë të pranuar ose për KOVID-19 të kaluar, gjatë së cilës kohëzgjatja e karantinës mund të shkurtohet në 5 ditë nëse gjatë asaj periudhe tregohet test PCR negativ. Kjo vlen edhe për shtetas rezident edhe për shtetas të huaj. Harxhimet për izolimin e shtetasve të huaj është në llogari të tyre.

Qeveria sot solli ndryshime me të cilat parashikohen përjashtime nga kjo masë për shtetas tonë shoferë të kamionëve , si dhe për shoferë të kamionëve shtetas të huaj që tranzitojnë nëpër vendin tonë.

Në seancën e sotme është miratuar edhe përjashtimi nga masa për tranzit të ekuipazhit të aeroplanëve që ulen në aeroportet ndërkombëtare në vendin tonë, sipas të cilës në vend të 5 orëve u lejohet tranzit më i gjatë për shkak të natyrës së punës së tyre.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена