Поврзи се со нас

Македонија

Од денес на граница и за влез и за излез важат нови услови

Објавено

на

Владата на вчерашната седница ги дополни мерките со кои од 1 септември 2021 година домашните и странски државјани и за излез од територијата на земјава на граничните премини ќе мора да приложат:

  • Сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест КОВИД-19; или

  • Сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето; или

  • Медицинска потврда со негативен резултат од PCR SARS-CoV-2 тест, направен 72 часа пред излез од територијата на Република Северна Македонија, или негативен брз тест за антигени тела направен 48 часа пред излез од државата.

Истите услови важат и за влез во земјава.

Владата ја дополни и одлуката за задолжителен домашен карантин во траење од 7 дена доколку при влез во државата немаат негативен ПЦР тест, или потврди за примена вакцина или за прележан КОВИД-19, при што времетраењето на карантинот може да се скрати на 5 дена доколку во тој период биде приложен негативен ПЦР тест. Ова важи и за домашни и за странски државјани. Трошоците за изолација на странските државјани е на нивни трошок.

Владата денеска донесе измени со кои се предвидуваат исклучоци од оваа мерка за наши државјани возачи на товарни моторни возила, како и за возачи на товарни возила странски државјани кои транзитираат низ земјата.

На денешната седница е усвоен и исклучок од мерката за транзит за авионските екипажи кои слетуваат на меѓународните аеродроми во земјата, според кој наместо 5 часа им се дозволува подолг транзит престој заради природата на нивната работа.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 32 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 1 час

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 5 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 6 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 8 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga sot në kufi edhe për hyrje edhe për dalje vlejnë kushte të reja

Објавено

на

Qeveria në seancën e djeshme i plotësoi masat me të cilat nga 1 Shtatori 2021 shtetasit rezident dhe të huaj  edhe për dalje nga territori i shtetit në kalimet kufitare do të duhet të tregojnë:

  • Çertifikatë/vërtetim për imunizim të kryer (vaksinim) nga virusi SARS-CoV-2, gjegjësisht të pranuara dy doza të vaksinës kundër sëmundjes ngjitëse KOVID-19; ose
  • Çertifikatë/vërtetim për KOVID-19 të kaluar në 45 ditët e fundit, duke llogaritur nga dita e shërimit; ose
  • Vërtetim mjekësor me rezultat negativ nga PCR SARS-COV-2 test, i bërë 72 orë para daljes nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut, ose test i shpejtë negativ për antigjene trupa i bërë 48 orë para daljes nga shteti.

Të njëjtat kushte vlejnë edhe për hyrje në shtet.

Qeveria e plotësoi edhe vendimin për karantinë të detyrueshme shtëpiake në kohëzgjatje prej 7 ditësh nëqoftëse gjatë hyrje në shtet nuk kanë test PCR negativ, ose vërtetime për vaksinë të pranuar ose për KOVID-19 të kaluar, gjatë së cilës kohëzgjatja e karantinës mund të shkurtohet në 5 ditë nëse gjatë asaj periudhe tregohet test PCR negativ. Kjo vlen edhe për shtetas rezident edhe për shtetas të huaj. Harxhimet për izolimin e shtetasve të huaj është në llogari të tyre.

Qeveria sot solli ndryshime me të cilat parashikohen përjashtime nga kjo masë për shtetas tonë shoferë të kamionëve , si dhe për shoferë të kamionëve shtetas të huaj që tranzitojnë nëpër vendin tonë.

Në seancën e sotme është miratuar edhe përjashtimi nga masa për tranzit të ekuipazhit të aeroplanëve që ulen në aeroportet ndërkombëtare në vendin tonë, sipas të cilës në vend të 5 orëve u lejohet tranzit më i gjatë për shkak të natyrës së punës së tyre.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена