Поврзи се со нас

Македонија

Од полноќ, нов драстичен раст на цената на горивата

Објавено

на

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 3,50 денари/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 8,50 денари/литар, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 6,50 денари/литар, одлучи вечерва Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Со тоа од 10.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС 95 – 93,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС 98 – 95,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 94,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 90,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС – 59,165 (денари/килограм)

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена