Поврзи се со нас

Култура

„Од спознанието до…“ делата на Перовски и Чатмов изложени во Гостивар

Објавено

на

Вчеравечер во малата сала на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар беше отворена изложбата на слики од академските ликовни уметници Спаско Перовски и Трајче Чатмов, двајцата од Велес.

„Оваа поставка е само еден мал дел од опусот на двајцата уметници низ годините и пресек на нивното долгогодишно творење. Двајцата имаат реализирано голем број на самостојни и групни изложби, учества на ликовни колонии, но за прв пат во еден ваков заеднички проект. Изложбата ја нарековме Од спознанието до…при што трите точки на краот оставаат простор за различни исчитувања, ако што се различни сензибилитетите и авторскиот ракопис на двајцата уметници“, рече Лидија Новаковска, организаторка на настанот.

Уметниците се заблагодарија на можноста за реализација на ваков проект и изразија задоволство што заеднички се претставуваат за прв пат пред гостиварските љубители на уметноста.

Сликите на Чатмов се работени во техника акрил на платно, додека Перовски користи комбинирана техника.

Изложбата, која се реализира со поддршка на Општина Гостивар ќе биде отворена за посетители до 19 декември.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена