fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Од утре бензинските пумпи сами ќе ги формираат цените на горивата

Објавено

на

Од утре новите цени на горивата граѓаните ќе ги дознаваат на бензиските станици. Бидејќи е истечен договорот со Хеленик петролеум според кој комисијата ги утврдуваше цените на нафтените деривати, а методологијата за формирање цени на Регулаторната комисија за енергетика важи до вечерва на полноќ.

Од РКЕ, се надеваат дека нема да дојде до ценовни шокови и апелираат цената на горивата да остане во рамки на движењето на светската берза. Во настанатава ситуација трговците со нафтени деривати имаат потполно право самите да си ги формираат продажните цени на нивните бензиски станици. Се додека не се донесе нова методологија и законските измени не стапат на сила.

Новата регулатива по која во иднина ќе треба да се одредуваат цените на нафтените деривати заглави во собраниските лавиринти и се уште не е донесена. Од Регулаторна најавуваат нова методологија на одредување на цените на горивата. Со која се предвидува во иднина основа да биде цената на суровата нафта на светските берзи, без пресметка за производство. На трговците ќе им се плаќаат и трошоците за складирање, транспорт, ќе бидат вкалкулирани и повисоки трошоци за обезбедување поголеми количини нафтени резерви. Но, се уште се преговара колкава ќе биде маржата. Уште најавено е и дека новите цени, ќе се утврдуваат на секои 7 дена, наместо досегашните 15 дена.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!