fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одложен сенародниот собир за празникот Преображение Христово во Гостивар

Објавено

на

Сенародниот собир за празникот Преображение Христово кој требаше да се одржи во манастирот во изградба „Св. Преображение“ во гостиварската населба Циглана е одложен поради пандемијата.

Иницијативниот одбор за изградба на Манастирот ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО – ЦИГЛАНА, во врска со одбележувањето на христијанскиот празник Преображение Христово, кој требаше да се празнува на 19.08 во кругот на манастирот, ја информира јавноста и сите православни верници дека оваа година нема да се одржи традиционалниот собир.

„Оваа година поради пандемијата предизвикана од Ковид 19 нема да се одржи сéнароден собир како што се правеше предходните години. Кумовите кои беа избрани за оваа година, ќе останат за наредната 2021 година Црквата ќе биде отворена за верниците и посетителите“. се вели во соопштението на Иницијативниот одбор ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО – ЦИГЛАНА.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 13 минути

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 4 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 4 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 5 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 9 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 9 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!