Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Омилено овошје на многумина, изобилува со витамини, идеално за детокс

Објавено

на

Мали и вкусни, мандарините се најсочните, но и најлесните цитрусни овошја за лупење. Ова е само една од причините зошто треба да ги вклучите во вашата исхрана.

Иако потекнуваат од тропските шуми на Кина, одгледувањето мандарина денес може да се најде во многу делови од светот. За кој тип и да се одлучите, нема да згрешите благодарение на нивната богата содржина на хранливи материи, а и здравствените придобивки се многубројни.

Како и секое цитрусно овошје, мандарините имаат изобилство на витамин Ц. Имаат и умерено количество на витамин А, па така 100 грама мандарини ви обезбедуваат приближно 14 проценти од дневниот препорачан внес на овој витамин.

Присуството на овој витамин може да има благотворно влијание и на вашата кожа. Витаминот Ц игра важна улога во производството на колаген во вашето тело, и токму тоа ја прави нашата кожа да изгледа помладо. Покрај овој витамин, мандарините можат да се пофалат дека содржат помали количини на тиамин, витамин Б6, бакар, калиум и витамин Б5.

Меѓу другото, од мандарините ги имаме следниве придобивки:

 • подобрување на здравјето на очите
 • учествуваат во превенција на мозочен удар
 • ве штитат од дебелина
 • ги зајакнуваат коските
 • придонесуваат за успешна апсорпција на железото
 • добро се грижат за сувата коса и кожа
 • помагаат во зајакнувањето на имунитетот
 • учествуваат во обликувањето на мускулите
 • детоксикација на телото
 • подобрување на расположението
 • спречување на грчеви

Меѓу другото, мандарините се одличен извор на растителни влакна, што значи дека со нивното консумирање можете да им помогнете на цревата да спречат запек.

Тие се добар извор на калиум, кој го намалува крвниот притисок и го балансира срцевиот ритам, истовремено спречувајќи таложење на лошиот холестерол на ѕидовите на артериите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена