fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Опаѓа бројот на новородени во Гостивар, годинава 30-тина бебиња помалку од лани

Објавено

на

Статистиката од гинеколошко-акушерското одделение во болницата „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар покажува пад на породувањата. Од почетокот на оваа година, заклучно 24 август родени се вкупно 399 бебиња. Истиот период во 2019-та имало 427 новороденчиња, што значи дека бројката опаднала за 28.

Помалиот број на раѓања, не се поврзува со ковид пандемијата, туку со трендот на намалување на наталитетот кој трае години наназад. Причините се гледаат во иселувањето и променетите состојби во семејството. Значителен дел од младата популација заминува во странство, додека оние кои го градат животот во родното место, се‘ потешко се решаваат да имаат повеќе деца.

Трендот на иселување на младите се потврдува и преку податоците за новородени бебиња запишани во матичната книга во Гостивар, со место на раѓање во странски држави. Минатата година во одделението за водење на матична евиденција во Гостивар биле запишани 1.103 бебиња. Од нив, над 450 се родиле во странство од наши граѓани, коишто потоа ги пријавиле во овдешната матична служба.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 3 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 4 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 4 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 8 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 9 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Македонијапред 10 часа

Владата одобри дневен престој во училиштата и отворање на Дневните центри за лица со попречености

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!