Поврзи се со нас

Гостивар

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Објавено

на

Ученици од основните училишта во Гостивар денес ги „измеруваат силите“ во шах. Во простории на ОУ „Мустафа Ќемал Ататурк“ се одржува меѓуучилишен општински шаховски турнир за основци, во организација на Шаховскиот клуб Гостивар, на кој учествуваат четириесетина деца од основните училишта.

Турнирот е поддржан од Општина Гостивар, а на отворањето присуствуваше градоначалникот Арбен Таравари.

„Ваквите активности се организираат со цел децата да се мотивираат што повеќе да играат шах. Ова кулминираше со летната школа што ја организиравме, каде за шах многу ученици се пријавија. Турнирот е можност да се откријат нови таленти, кои понатаму шаховскиот клуб ќе ги поддржи и менторира да се равиваат во идни шаховски мајстори“, рече градоначалникот кој во оваа прилика седна зад шаховска табла на пријателска партија со ученик.

Пред да го започнат шаховскиот предизвик, претставниците на гостиварскиот клуб им ги објаснија правилата на младите шахисти, кои пак го користеа времето пред официјалниот старт максимално да се концентрираат за своите потези и стратегии.

Како што информираше претседателот на Шаховскиот клуб Гостивар, Воислав Мерџаноски турнирот ќе послужи и да се направи селекција на млади шахисти кои ќе го претставуваат Гостивар на државното екипно првенство за деца и млади кое го организира Шаховската федерација на Македонија, а ќе се одржи следниот викенд.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена