Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Откриен главниот причинител на кариес

Објавено

на

Ново истражување во САД открива дека бактериите „Selenomonas sputigena“ се главни причинители на расипување на забите и кариес. Во испитувањата учествувале Стоматолошкиот факултет при Универзитетот на Пенсилванија, Стоматолошкиот факултет „Адамс“ и Факултетот за глобално јавно здравје при Универзитетот на Северна Каролина, објави електронското списание „Медикалекспрес“ (MedicalExpress).

Ова е неочекувано откритие што ни дава нов увид во развојот на кариесот, ги опишува можните идни начини на спречување кариес и открива нови механизми за формирање бактериски биофилм што може да биде корисно во други клинички случаи, појасни Мишел Ку, професор на Универзитетот на Пенсилванија.

Досега се сметаше дека бактериите од видот „Streptococcus mutans“, коишто го создаваат забниот плак и оксидираат, се главната причина за расипувањето на забите.

Во новиот научен труд, авторите докажуваат дека бактеријата „S. sputigena“, досега главно поврзана со воспаленијата на непцата, веројатно е главниот „соучесник“ на „S. mutans“ во појавата на кариес.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 11 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 14 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена