Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто зеваме кога сме уморни?

Објавено

на

Зевањето значи неволно да ја отворите устата и да земете длабок и долг воздух. Ова најчесто се случува кога сме уморни или поспани.

Зевањето има две главни функции. Прво, тоа носи повеќе кислород во мозокот. Кога сме уморни или поспани, на мозокот му треба повеќе кислород за да се опорави. Така, со зевање, нашиот мозок добива многу повеќе кислород за помалку време. Втората функција е поврзана со социјалната комуникација. Цицачите зеваат поради умор, но и од некои други причини. На пример, зевањето кај кучињата значи замор, но и потчинување.

Освен тоа, сигурно сте забележале дека зевањето може да биде заразно. Ако видиме некој како зева, понекогаш и ние се прозеваме. Тоа значи дека го разбираме другиот или дека сме на негова страна. Според експертите, зевањето е механизам за споделување емоции или феномен наречен социјален рефлекс. Ова однесување е поврзано со огледални неврони во мозокот кои предизвикуваат да ги имитираме постапките на другите. Други однесувања кои спаѓаат во оваа категорија се прекрстувањето на нозете и смеењето.

Во просек, човек зева од 5 до 10 пати на ден. Прекумерното прозевање се смета кога ова дејство се повторува повеќе од еднаш во минута.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена