Поврзи се со нас

Вести

„Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

Објавено

на

  • Shqip

Доколку работите одат со предвидениот тек земјава во 2023 година практично нема да има граници со Албанија и Србија. Ова го предвидува иницијативата „Отворен Балкан“ што вчера во Скопје ја потпиша премиерот Зоран Заев со албанскиот колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ во присуство на повеќе од 350 претставници од бизнис секторот од целиот Западен Балкан.

Лидерите на трите земји потпишаа договори за Заедничка реакција на природни и други катастрофи, Дозвола за граѓаните да работат во трите држави и за Помош за стоките да се движат без непотребно одложување.

Целта на иницијативата „Отворен Балкан“ е создавање една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија. „Отворен Балкан“, како што нагласија Заев, Рама и Вучиќ, значи ново поглавје во регионалната соработка. Сметаат дека ќе нé  направи подобри и ќе ја направи Европа подобра. Иницијативата не е ограничена само на трите земји и секоја друга држава од опкружувањето е добредојдена и може да се вклучи ако сака.

– Нашата цел е да имаме заеднички пазар, една економија, без граници – 100 отсто слободна трговија, нула царини, нула пречки за движење на граѓаните, нула бариери за стоките, услугите и сервисите, нашите земји да ја имаат европската слобода во нашиот регион, истакнаа лидерите на трите земји и додадоа дека политичките прашања многу полесно се решаваат кога се обединети економиите и деловните заедници.

Посебно внимание, како што посочија на завршната конференција, ќе се посвети на две иницијативи. Прво, ќе се осигураме дека нашите луѓе ќе можат да работат каде било во нашите земји во претстојните месеци. Очекуваме чекори кои треба да бидат развиени од нашите влади и да бидат спроведени, онаму каде што е возможно, пред нашата средба во октомври. Драго ни е што Стопанските комори ќе започнат програма со која ќе се помогне на бизнисите и на работниците да се пронајдат едни со други во регионот, па така, оваа програма веднаш ќе создаде можности. Второ, ќе побараме од нашите министерства да работат заедно на системот за споделување информации во врска со Данокот на додадена вредност – конзистентен со системите што се користат во ЕУ – со цел товарните возила да не сопираат на границите во рамките на Балканот. Камионите сé уште минуваат повеќе време на нашите граници отколку на нашите патишта.

– Ние сме Европејци и нашата иднина е европска. Остануваме посветени на Берлинскиот процес и нашата европска перспектива. Нашите влади се посветија на спроведување на четирите слободи и единствениот регионален пазар, последно на Самитот во Берлин на 5 јули. „Отворен Балкан“ се надградува на истата визија како и заедничкиот регионален пазар и ги покануваме другите страни во регионот да ни се приклучат кон забрзувањето, спроведувањето и исполнувањето на нашите регионални обврски. „Отворен Балкан“ е демонстрација на напредокот што може да го постигнеме сами. Иако перспективата за пристапување кон ЕУ останува катализатор во нашата регионална соработка, ние не треба да чекаме секое прашање да биде решено или Европа да дојде до консензус со цел да ги подобриме животите на нашите луѓе. Во тој дух, ги покануваме сите наши колеги на Западен Балкан да ни се приклучат кон нашите иницијативи, правни инструменти и практични проекти како што се овие, посочија трите лидери.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 12 часа

Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

Македонијапред 13 часа

Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

Гостиварпред 16 часа

Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

Македонијапред 18 часа

Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

Културапред 20 часа

Утревечер премиера на Гостиварски театар

Македонијапред 21 час

Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

Локални избори 2021пред 23 часа

Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

Занимливостипред 24 часа

Зошто киваме?

Гостиварпред 2 дена

Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

Македонијапред 2 дена

Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

Гостиварпред 2 дена

Пожар во гостиварската населба Дутлок

Македонијапред 2 дена

Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

Гостиварпред 2 дена

Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

Гостиварпред 2 недели

Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

Гостиварпред 2 недели

МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

Гостиварпред 2 недели

Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

Гостиварпред 2 недели

Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

Гостиварпред 2 недели

Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

Гостиварпред 1 недела

Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

Македонијапред 5 дена

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

Гостиварпред 2 недели

Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

Гостиварпред 1 недела

Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

Гостиварпред 2 недели

Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

Гостиварпред 2 недели

Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

Спортпред 3 недели

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 3 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 4 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 4 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 7 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 8 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 12 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 12 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!