fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Отворена изложба на Решат Амети со која одбележува 30 години творештво

Објавено

на

Вчеравечер во Даут пашин амам во Скопје беше отворена ретроспективната изложба на академскиот сликар Решат Амети од Гостивар, со наслов „30 Години уметност“.

Токму 3 децении поминале од првата самостојна изложба на Амети, која ја реализирал во 1990 година, во галеријата Киви во Виена, Австрија.

Од тогаш па до денес, неговото творештво е презентирано низ целот свет, на сите континенти. Неговите дела содржат философско-интелектуален призвук на суптилен израз со естетско чувство за експресија, геометрија, динамика, асоцијативна наративност и промисленост. Централни точки во неговиот творечки ангажман се: геомертијата како праформа, праматерија, создадена од перфекционистичкото и испрофилирано човеково битие, лириката во облик на гест, знак, материја која ја динамизира композицијата, светлината како извор на животот, духовноста, вербата, религијата, љубовта и секако традицијата како елемент на личната идентификација.


На изложбата„30 Години уметност“ претставени се дела од сите периоди, фази и уметнички дискурси работени во текот на творечкиот век. Изложбата ќе биде отворена до 29-ти ноември.
Решат Амети е добитник на повеќе награди и признанија како наградата за сликарство “Лазар Личеноски” од ДЛУМ- 2009г. и “11 Октомвриската награда “ за сликарство 2014г. Учесник е на многу ликовни колонии во државата и надвор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!