Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Овој чај лекува повеќе од 50 болести

Овој неверојатен чај што лекува над 50 болести има дури пет состојки:

Куркума
Лековитите својства на куркумата се прилично популарни последниов период. Соединението на куркумин го намалува воспалението, се бори против ракот и му помага на срцето да го сочува здравјето.

Ѓумбир
Ѓумбирот ги ублажува мигрените, има антиинфламаторни својства и помага во борбата против ракот.

Цимет
Овој зачин го намалува и регулира шеќерот, лекувајќи вирусни инфекции како што се настинка, грип и кашлица.

Кардамон
Ако сакате да спречите згрутчување на крвта, користете кардамон. Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја забрзува циркулацијата на крвта, ги чисти бубрезите.

Мед
Медот важи за најздрава состојка на планетата. Му дава на чајот пријатен вкус и е извор на енергија за организмот, го зајакнува имунолошкиот систем.

Состојки: Половина лажица ѓумбир, половина лажица цимет, 1/6 лажица куркума, малку кардамон, 500 мл вода, 1 лажица мед.

Подготовка: Земете 500 мл вода и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие водата додадете ѓумбир и цимет. А потоа и куркума, карадмон и измешајте. Оставете го сето ова да доврие уште 5 до 10 минути. После тоа оставете го да се излади десет минути, а потоа исцедете го чајот и засладете со мед.

Пијте го овој чај секое утро и ќе останете здрави и витки.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!