Поврзи се со нас

Вести

Гостиварката Јанеска во тимот на Ургентниот Центар за Ковид 19 во Марибор, Словенија

Објавено

на

Љубовта кон медицината и желбата за постојано професионално надоградување ја однесоа младата гостиварка Петра Јанеска во Словенија. Трудот, посветеноста и подготвеноста да се вложи максимумот од себе, за нашата сограѓанка резултираат со успеси и нови отворени врати. Во дипломата на Петра од Факултетот за здравствени науки во Марибор се наредени 10-ки, а патот на нејзиното образование продолжува на постдипломски студии. Паралално работи во Ургентниот центар за Ковид-19, во Универзитетскиот клинички центар во Марибор, како дипломирана медицинска сестра. Во ова интервју зборува за искуството како е да се биде во првата борбена линија против моментално најголемиот непријател на човекот во светот-коронавирусот, за својот афинитет кон медицината, за тоа што најмногу и недостига од родниот Гостивар…

1. Работите во Ургентниот Центар за Ковид 19 во Марибор, Словенија. Како е организирана работата таму и како изгледа еден работен ден за медицинскиот персонал?

– Најпрво сакам да ви се заблагодарам за интервјуто и што имам можност да ви ја доловам нашата работа и како ние се справуваме со COVID-19 во Словенија, односно во Марибор. Морам да признаам дека не е баш лесно, секој ден е нов предизвик. Најважна е психичката подготовка зошто самото темпо на работа е динамично и мноу стресно, со самиот збор ургентно. Работиме од 8 до 12 часа на ден, ние сме тим составен од доктори, медицински сестри и болничари. По прием на извештајот за состојбата од претходната смена, се распределуваме на своите позиции, имам среќа да работам со супер-тим каде секогаш владее позитивна атмосфера. Секој пациент кој доаѓа кај нас мора да пополни прашалник и ако позитивно одговори на две прашања, се категоризира како потенцијален заразен со коронавирус и така го третираме. Поделени сме во две зони бела-зона и сива-зона. Во белата зона ги распоредуваме пациентите кои немаат коронавирус, а потребна им е помош и во сивата зона која самата е веќе изолација, оние кои се потенцијално заразени и на кои им се зема брис и прави тест на COVID-19. Додека се чекаат резултатите кои се готови за 3-4 часа, на пациентите им се дава итна помош, лекување, се прави анамнеза и откако ќе ги добиеме резултатите ги распределуваме пациентите, ако се позитивни се хоспитализираат на понатамошен третман, ако се негативни по протокол се упатуваат на одреден специјалист.

2. Како се смени животот во Словенија со пандемијата и какви мерки се воспоставени за заштита на населението?

– Животот во Словенија се смени драстично откако се воспоставија некои законски мерки, се уште е забрането да се собираат луѓе во поголема група на јавни места, забрането беше да се возиме од една во друга општина, затворени беа огромен број на јавни установи, прекинат е јавниот превоз, затворени се угостителските  објекти, козметички салони, кина, продавници. Но, од 4 мај сите тие мерки почнаа да се ублажуваат и секој дон од 8 до 10 часот наутро предност имаат инвалидите, повозрасните луѓе и трудници. Иако сите тие мерки се ублажуваат се уште на некој начин треба да се држиме до тие препораки, односно социјалната дистанца од 2 метри, миење на раце, носење на маски. Што значи животот не само во Словеније е многу сменет и мислам дека луѓето после оваа пандемија малку повеќе ќе ги ценат даровите кои ни ги дава животот.

Продолжението на интервјуто погледнете го со видео одговори на Петра:

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена