Поврзи се со нас

Гостивар

Плановите за вработување на неколку училишта во Гостивар пред Советот

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар утре (вторник) ќе ја одржи седмата седница, на чиј дневен ред се точки од областа на финансии, образование, урбанизам, јавни претпријатија и др.

Советниците ќе ги разгледуваат годишните планови за вработувања во 2023-та година на училиштата: „Единство“ и „Исмаил Ќемали“ во градот и „Прпарими“ во Чегране. Ќе се дискутира и за предлог-одлука за преземање обврска за плаќање на електрична енергија за пумпи за вода во селата Чегране и Форино.

Освен тоа, на седницата се очекува усвојување на неколку одлуки врзани со функционирањето на Јавното претпријатие „Комуналец“, како и донесување на урбанистичко планска документација и проекти.

Во делот на финансиска поддршка од општинскиот буџет, предвидена е предлог-одлука за доделување на финансиски средства на Здружение на граѓани „Интеграција на Ромите”- Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 33 минути

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 3 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 4 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 5 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 6 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 8 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 9 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 9 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 10 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 11 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 12 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Planet për punësim të disa shkollave në Gostivar para Këshillit

Објавено

на

Këshilli i Komunës së Gostivarit nesër (e martë) do të mbajë seancën e shtatë, në rendin e ditës të së cilës janë pikat nga fusha e financave, arsimit, urbanizmit, ndërmarrjeve publike etj.

Këshilltarët do të shqyrtojnë planet vjetore të punësimit për vitin 2023 të shkollave: “Bashkimi” dhe “Ismail Qemali” në qytet dhe “Përparimi” në Çegran. Do të diskutohet edhe projektvendimi për marrjen përsipër të pagesës së energjisë elektrike për pompat e ujit në fshatrat Çegran dhe Forinë.

Gjithashtu, në seancë pritet të miratohen disa vendime që kanë të bëjnë me funksionimin e Ndërmarrjes Publike “Komunalec”, si dhe miratimin e dokumentacionit urbanistik dhe projekteve.

Në pjesën e mbështetjes financiare nga buxheti i komunës është paraparë propozim-vendim për ndarjen e mjeteve financiare Shoqatës qytetare “Integrimi i Romëve” – Gostivar.

 

Популарно изминативе 100 дена