fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Плати во Влада: Ковачевски зема 88.260 денари, Спасовски – 86.324 денари, Груби 70.478 денари

Објавено

на

  Владата на својата веб страна ги објави платите на премиерот и министрите на старо-новиот состав на Владата.

  Платата на Ковачевски, заедно со минат труд изнесува 88.260 денари, а најголема плата меѓу министрите, има Оливер Спасовски – 86.324 денари.

  Првиот Заменик на Претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби живее со 70.478 денари, додека министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини има само 2 години работен стаж и зема 65.989 денари плата. Останатите плати во Влада може да се видат во табелата:

  Име и ПрезимеФункцијаНето плата (денари)Минат труд (денари)Вкупно нето (денари)Стаж (години)
  Претседател на Влада на Република Северна Македонија
  Димитар КовачевскиПретседател на Владата78.896,009.364,0088.260,0023
  Заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија
  Артан ГрубиПрв Заменик на Претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците65.026,005.452,0070.478,0016
  Славица ГрковскаЗаменик на Претседателот на Владата задолжен за политики за добро владеење65.026,008.019,0073.045,0024
  Фатмир БитиќиЗаменик на Претседателот на Владата за економски прашања, координација на економски ресори и инвестиции65.026,006.736,0071.762,0020
  Бојан МаричиќЗаменик на Претседателот на Владата за европски прашања65.026,004.171,0069.197,0012
  Министер во Владата на Република Северна Македонија
  Бујар ОсманиМинистер за надворешни работи65.026,005.452,0070.478,0016
  Славјанка ПетровскаМинистерка за одбрана65.026,005.452,0070.478,0016
  Оливер СпасовскиМинистер за внатрешни работи65.026,00
  14.241,00
  7.057,0086.324,00*21
  Никола ТупанческиМинистер за правда65.026,0011.226,0076.252,0034
  Фатмир БесимиМинистер за финансии65.026,005.773,0070.799,0017
  Крешник БектешиМинистер за економија65.026,003.529,0068.555,0010
  Љупчо НиколовскиМинистер за земјоделство, шумарство и водостопанство65.026,003.850,0068.876,0011
  Беким СалиМинистер за здравство65.026,004.491,0069.517,0013
  Јетон ШаќириМинистер за образование и наука65.026,004.171,0069.197,0012
  Јована ТренчевскаМинистерка за труд и социјална политика65.026,007.057,0072.083,0021
  Горан МилевскиМинистер за локална самоуправа65.026,005.773,0070.799,0017
  Бисера Костадиновска СтојчевскаМинистерка за култура65.026,003.209,0068.235,009
  Благој БочварскиМинистер за транспорт и врски65.026,003.529,0068.555,0010
  Насер НурединиМинистер за животна средина и просторно планирање65.026,00963,0065.989,002
  Адмирим АлитиМинистер за информатичко општество и администрација65.026,002.888,0067.914,008
  Џемаил ЧупиМинистер без ресор задолжен за дијаспора65.026,003.850,0068.876,0011

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

  Вестипред 9 часа

  Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 11 часа

  Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

  Гостиварпред 13 часа

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 13 часа

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 14 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 16 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 16 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 16 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 17 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 17 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 18 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 19 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 5 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 5 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 7 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена