Поврзи се со нас

Гостивар

По 30 пациенти дневно во амбулантата на инфективно во Гостивар, скоро сите негативни на ковид

Објавено

на

Периодов „врие“ од пациенти во амбулантата на инфективното одделение во Гостивар, кои имаат тегоби што упатуваат на грип или ковид. Лекарите велат дека од оние кои ги праќаат на тестирање, над 98%  добиваат негативен резултат за коронавирус. На одделението нема ниту едно хоспитализирано лице. Оние кои доаѓаат на прегледи, немаат компликации и потреба од болнички третман, па со соодветна терапија го продолжуваат лекувањето во домашни услови.

Дневно во амбулантата има по 30-тина прегледи.

„Амбулантски е доста зголемен бројот на пациенти, дали е сезонски грип или омикрон не може да се каже, оние кои се сомнителни ги праќаме на брзи тестови и во најголем број, значи 98% се негативни на ковид и ги третираме како сезонски грип. Симптомите се покачена температура, малаксаност, болки по цело тело, треска, а некои имаат и нагони на повраќање и дијареа“, рече д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективно во Гостивар.

Во однос на периодот што следува и ризиците од зголемената фреквенција на луѓе во градот дојдени од странство, прославите и собирите, медицинарите со проценка дека исходот ќе се види по десетина дена. „Кај омикронот читаме дека е побрза инкубацијата, од 3 до 5 дена, но еве ќе почекаме и видиме за десетина дена, 2 недели каков ќе биде бројот на новозаразени во Гостивар. Вчера во Македонија веќе имаше голем број, над 1.150, во Србија се рекордни бројките. Затоа пак ќе апелирам да се носат маски, одржување на дистанца и хигиена, тоа се најлесни, а најважни работи што секој може да ги применува за да не се плашиме дека ќе се случува пак ширење на вирусот“, вели д-р Наумоски.

Минатата недела во Гостивар беа регистирани вкупно 14 новозаболени, а вчера 4.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 7 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 12 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 13 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 14 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 16 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 19 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Nga 30 pacientë në ditë në repartin infektiv më Gostivar, gati se të gjithë negativ në kovid

Објавено

на

Kjo periudhë po “vlon” me pacientë në ambulancën e repartit infektiv në Gostivar, të cilët kanë simptoma që tregojnë grip apo ftohje. Mjekët thonë se nga ata që i dërgojnë për testim, mbi 98% marrin rezultat negativ të korona virusit. Nuk ka asnjë person të vetëm të shtruar në repart. Ata që vijnë për ekzaminime nuk kanë komplikime dhe nevojë për trajtim spitalor, ndaj me terapinë përkatëse vazhdojnë trajtimin në shtëpi.

Në ambulancë bëhen rreth 30 ekzaminime çdo ditë.

“Numri i pacientëve është rritur shumë në ambulancë, nuk mund të thuhet nëse është grip sezonal apo omikron, ata që janë të dyshimtë i dërgojmë për analiza të shpejta dhe në numrin më të madh, pra 98% janë negativë për kovid dhe ne i trajtojmë si grip sezonal. Simptomat janë ethe, dobësi, dhimbje në të gjithë trupin, temperaturë, e disa kanë edhe të vjella dhe diarre”, tha Dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv   në Gostivar.

 

Për periudhën që pason dhe rreziqet e frekuencës së shtuar të njerëzve në qytet që vijnë nga jashtë, festimet dhe tubimet, mjekët vlerësojnë se rezultati do të shihet pas dhjetë ditësh. “Tek omikron lexojmë se inkubimi është më i shpejtë, nga 3 deri në 5 ditë, por këtu do të presim dhe do të shohim për dhjetë ditë, 2 javë sa do të jetë numri i të infektuarve rishtas në Gostivar. Dje në Maqedoni tashmë ishte një numër i madh, mbi 1.150,  kurse në Serbi shifrat janë rekord . Prandaj do të apeloj që të vendosen maska, të ruhet distanca dhe higjiena, këto janë gjërat më të lehta dhe më të rëndësishme që mund t’i aplikojnë të gjithë që të mos kemi frikë se virusi do të përhapet sërish”, tha Dr. Naumoski.

Javën e kaluar në Gostivar janë regjistruar gjithsej 14 të sapo infektuar, ndërsa dje 4.

Популарно изминативе 100 дена