Поврзи се со нас

Гостивар

По 500 евра од Општина Гостивар за пожарникарите и советникот кои во Турција помагаа по земјотресот

Објавено

на

Осуммината пожарникари од Противпожарната единица на Гостивар и советникот во гостиварскиот Совет, Ерсин Керала кои учествуваа во спасувачки акции во Турција по разорниот земјотрес, ќе добијат по 30.000 денари од општината. Одлуката беше донесена едногласно на денешната седница на општинскиот Совет, откако на претходната седница Јасин Демири од општината изнесе предлог за храбрите гостиварци да бидат издвоени средства од буџетот.

Пожарникарите и советникот помагаа во спасувачките мисии околу една недела во градот Кахраман Мараш, кој беше епицентар на земјотресот и заедно со своите турски колеги трагаа по преживеани под урнатините. Гостиварските пожарникари со турските колеги, успеале да извлечат преживеано лице под урната зграда.

„Бевме во подрачјето кое беше најпогодено во земјотресот со најмногу урнати згради. Работевме со екипа пожарникари од тоа место и помагавме колку што можевме. Извадивме еден преживеан под урнатините и пет мртви тела“, кажа еден од пожарникарите, Арменд Емра по враќањето од Турција во Гостивар.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена