Поврзи се со нас

Вести

По дведецениска пауза, Русија го обнови производството на „Москвич“

Објавено

на

Русија го обнови сериското производството на автомобилите „Москвич“ кое ќе продолжи во поранешната фабрика на „Рено“ во близина на Москва, која беше затворена по СВО во Украина, а подоцна преземена од владата.

Новиот „Москвич 3“, претставен е како урбан теренец на бензински и електричен погон со автоматски или мануелен менувач. Нуди два бензиски мотори за избор (атмосферски 1.6 (109 КС) и турбополнач 1.5 (150 КС)) и електромотор со моќност од 68 КС, алуминиумски тркала, LED дисплеи и голем екран на допир на таблата со инструменти. Двете верзии се исклучиво со погон на предните тркала. Максималната тежина на бензинот „Москвич 3“ е 1440 kg, електричниот е 1800 kg.

„Првиот „Москвич 3“ ќе излезе од производствената линија во декември 2022 година“, објави во соопштение рускиот производител на камиони „Камаз“, технолошки партнер на фабриката.

Крајната цел е да се произведуваат 100.000 возила годишно, вклучувајќи ги и нивните електрични верзии, 600 од нив треба да се произведат годинава.

Цената на новиот урбан кросовер „Москвич 3“ на пазарот би можела да биде околу 1,6-2 милиони рубли, односно околу 25.000 евра.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена