Поврзи се со нас

Гостивар

Почна чествувањето на Илинден во Гостивар, концерт со белег на македонските традиции крај Вардар

Објавено

на

Со целовечерен концерт во Летниот Амфитеатар покрај Вардар, во Гостивар започна чествувањето на големиот празник, Денот на Републиката-Илинден. Гостиварци од сите генерации се собраа да ја проследат празничната програма исполнета со мелос и ора со длабок белег на македонските традиции.

„Ова е празник кој не‘ обединува сите, како што ги обедини востаничките илинденци и државотворните илинденци. Празник кој ги обедини сите народи кои покрај македонскиот во борбата за самостојност без двоумење им се спротивставија на поробувачите, како фашистички, така и отомански, формирајќи република во која денес сите живееме рамноправно. 120 години Илинден, 120 години против поробувањето и окупацијата, 120 години Република на Балканот, 120 години Крушевска Република , 79 години Македонија. Да ни е вечна и вековита.“, рече во поздравниот говор Предраг Ристески од ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ , домаќини на одбележувањето.

Освен оркестарот и фолколорната секција од гостиварското друштво, публиката ја воодушеви и играорната група од културно-уметничкото друштво од тетовска Брвеница. Свои настапи на прославата имаа и вокалните солисти Јовица Николоски, Ѓурѓица Николоска и Владо Глигоровски, гостиварскиот бенд Brainfreezers и Теодора Матеска.

Настанот се организираше со поддршка на Министерството за култура, Општина Гостивар и приватни компании.

Чествувањето на Илинден продолжува утре, со свечен собир и положување цвеќе, како и концерт во Центарот за култура.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена