Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Почнува Моември – месец на машкото здравје

Објавено

на

Movember е движење за одбележување на ноември како месец за заштита на здравјето на мажите. Фокусот е на здравствените проблеми кои ги погодуваат мажите, како што се ракот на простата и тестисите, но и на често занемарените проблеми со менталното здравје и самоубиствата.

Иако ракот на простата најчесто се открива речиси исклучиво кај мажи над 50 години, превентивните прегледи (ПСА, преглед кај уролог и ултразвук) треба да започнат веќе на возраст од 40-45 години кај мажи кои имале машки роднина со рак на простата, т.е. на 45-50 кај оние кои немаат член на семејството со оваа болест.

Ракот на простата не предизвикува никакви симптоми во почетната фаза на болеста.

Карциномот на тестисите најчесто се открива кај мажи на возраст од 18-40 години и затоа никогаш не е рано за превентивен преглед кај уролог и ултразвук на тестисите. Во случај на сомневање за тумор, се прават и дополнителни испитувања.

Инаку, Movember е годишен настан кој вклучува пуштање мустаќи во текот на месец ноември за да се подигне свеста за здравствените проблеми на мажите, а не декорација на нивното лице.

Со охрабрување на мажите да се вклучат, Movember има за цел да го зголеми раното откривање на ракот, дијагнозата и ефективни третмани и на крајот да го намали бројот на смртни случаи што може да се спречат. Покрај годишните прегледи, Мовембер треба да ги охрабри мажите да бидат свесни за семејната историја на рак и да прифатат поздрав начин на живот, користејќи ги мустаќите како движечки симбол на движењето.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 31 минута

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 1 час

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 22 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена