fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Православен празник Петковден во чест на заштитничката од несреќи и болести

Објавено

на

Според календарот на Македонската православна црква, денес се слави Петковден во чест на Преподобна Параскева (Петка) Епиватска.
Православната црква празнува три личности со исто име Параскева-Петка поради што често се мешаат и се мисли дека се работи за иста личност. Но, најчесто трите се идентификуваат со св. Петка Епиватска позната и како Трновска, чиј спомен се одбележува денес. Света Петка кај народот се смета за заштитничка од несреќи и од многу болести. Многу лековити извори се поврзани со нејзиното име и се наречени Петочни води.
Именден празнуваат: Петко, Петкана, Параскева, Пенка…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!