Поврзи се со нас

Вести

Земји без корона: Само Северна Кореја и уште десет земји, се спротивставуваат на коронавирусот

Објавено

на

Коронавирусот сè уште не е потврден во само 11 земји од вкупно 193 кои се полноправни членки на Обединетите нации, а според Светската здравствена организација (СЗО) има заразени луѓе на сите континенти, освен на Антарктикот. Соломонските острови се последната земја каде што е регистриран вирусот, и тој архипелаг на Пацификот е дел од Австралија и Океанија, континентот со најмал број на земји погодени од коронавирусот.

Најголемата земја во која официјално не е потврден случај на коронавирус е Северна Кореја, чии власти го ставија во карантин градот Каесонг во близина на границата со Јужна Кореја на 26 јули, откако беше пронајдено лице за кое се сомнева дека е заразено со маѓепсан вирус. Сепак, тие сомневања не се потврдени, па затоа, и покрај резервираноста на бројни светски медицински експерти, Северна Кореја официјално е наведена како земја во која коронавирусот не е влезен.

Туркменистан е втора азиска земја која не го потврди присуството на коронавирус, иако се граничи со Иран, каде се регистрирани скоро половина милион луѓе, како и со Казахстан, кој бележи повеќе од 100.000 случаи на инфекција. Имаше спорадични извештаи за граѓани на Туркменистан кои имале симптоми на коронавирус, па дури и наводни смртни случаеви, но тамошните власти досега не пријавиле случаи на инфекција.

Останатите девет земји во кои коронавирусот не е потврден се наоѓаат во Океанија, а најголема од нив е Вануату, кој е два пати помала по површина од Македонија и има помалку од 300 000 жители. Најмалата земја без коронавирус е Науру, која има само 12.000 жители.

Кај овие земји полноправни земји-членки на ООН, не е потврден ниту еден случај на инфекција со коронавирус:

Азија (2): Северна Кореја, Туркменистан.

Австралија и Океанија (9): Вануату, Кирибати, Маршалските острови, Сојузни држави на Микронезија, Науру, Палау, Самоа, Тонга, Тувалу.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена