Поврзи се со нас

Македонија

Предлог мерки: Вработените во институциите на работа со потврда за вакцина, тест на свој трошок, прележан ковид

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче утрово на прес конференција информираше за новите предлог мерки и препораки кои биле донесени на состанок на комисијата за заразни болести.

„Ги анализиравме последните трендови, бројките и се донесе одлука за соодветни предлози до Владата. Сите вработени во јавниот сектор, во локалната самоуправа, во сите институции за одење на работно место ќе треба да приложат потврда за најмалку една примена вакцина против ковид-19, негативен ПСР тест, не постар од 72 часа, направен на сопствен трошок или потврда за прележан Ковид, не постар од 45 дена, или потврда од лекар специјалист дека вакцината не можат да ја примат, а тоа се оние со ретки имунолошки состојби за што ние ќе излеземе со соодветна листа на болести“, рече министерот.

Препораката од Комисијата за заразни болести е кон овие мерки да се приклучат и приватните компании.

Предлозите ќе се најдат на разгледување на следната владина седница.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 13 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 15 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 18 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 18 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 19 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 19 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

Гостиварските пензионерки најдобри во шутирање пенали

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Propozim masa: Të punësuarit në institucionet në punë me vërtetim për vaksinë, test në shpenzim të tyre, kovid të kaluar

Објавено

на

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe këtë mëngjes në konferencën për shtyp informoi për propozimet e reja dhe rekomandimet të cilat kanë qenë të sjellura në mbledhje të komisionit për sëmundje ngjitëse.

“I analizuam trendet, numrat e fundit dhe u soll vendim për propozime adekuate deri tek Qeveria. Të gjithë të punësuarit në sektorin publik, në shërbimin lokal, në të gjitha institucionet për të shkuar në vendin e punës duhet të parashtrojnë vërtetim për së paku një dozë të pranuar kundër Kovid-19, PCR test negativ, Jo më i vjetër se 72 orë, i bërë në shpenzim personal ose vërtetim për Kovid të kaluar, jo më i vjetër se 45 ditë, ose vërtetim nga mjek specialist se vaksinën nuk munden t’a pranojnë, kurse këto janë ato me gjendje të rralla imunologjike për çka ne do të dalim me listë adekuate të sëmundjeve”, tha ministri.

Rekomandimi i Komisionit për sëmundje ngjitëse është që ndaj këtyre masave të kyçen edhe kompanitë private.

Propozimet do të gjenden në rishqyrtim në seancën e ardhshme qeveritare.

Популарно изминативе 100 дена