Поврзи се со нас

Гостивар

Прес на советничката група на ДУИ: Ја затвораме годината со уверување дека ја оправдавме довербата дадена од граѓаните на Гостивар

Објавено

на

Советниците во Советот на Општина Гостивар од редовите на ДУИ, денес по завршување на последната седница за годинава, на која беше усвоен буџетот за 2023-та, одржаа прес конференција на која искажаа свои ставови и оценки.

„Во текот на годината бевме сведоци на соработка со мнозинството во Советот, а дадовме поддршка за проекти и иницијативи во корист на граѓаните на Гостивар. Покренавме и предложивме конкретни иницијативи и проекти, за кои изразуваме благодарност за разбирањето и подготвеноста за нивно спроведување. Тргнувајќи од конструктивноста и духот на соработка во корист на градот и граѓаните на Гостивар, гласавме за многу одлуки на локалната самоуправа, иако за повеќето од нив имавме сериозни забелешки, бидејќи сметавме дека тие не се најдобрите избори што им се нудат на гостиварци. Таков е предлог-буџетот за 2023. Ние го поддржавме, иако пропустите се евидентни. Предлог-буџетот е со изразен дефицит и со значително зголемување на долговите. Јавно ги соопштивме нашите забелешки, но имајќи предвид дека работата на Општината да не заглавува, за истото гласаа и советниците на Демократската унија за интеграција. Улогата на опозицијата е коректор на власта. Мислиме дека така го направивме тоа. Изразивме добронамерни критики за секој проект и секоја одлука за која бевме убедени дека не е во корист на градот и граѓаните на Гостивар.“, рече на прес конференцијата советничката Вјолца Бафтиу Зулбеари.

Советниците реагираа дека имало трошење на буџетските пари за партиски работни места без реална потреба. „Денеска имаме преоптоварена администрација во општината и јавните претпријатија. Рековме дека не сме против вработувања, но сме против злоупотреба на даноците на граѓаните на Гостивар за извршување непотребни и неспособни вработувања, само за да се задоволат партиските структури. Имаше уште десетици случаи на отстапки, проекти, иницијативи и иницијативи кои времето се покажаа како штетни и воопшто не корисни за граѓаните на Гостивар. Оваа година ја затвораме со уверување дека ја оправдавме довербата што ја дадоа граѓаните на Гостивар. Така ќе продолжиме и во 2023 година, ставајќи се во улога на адвокат за заштита на интересот на општеството, јавниот имот и иднината на нашите деца. Ќе ја поддржиме секоја добра иницијатива и цврсто ќе се спротивставиме на секоја иницијатива што нема да им користи на граѓаните. На крајот, на гостиварци и особено на иселениците кои се во својата татковина им посакуваме 2023 година да биде успешна година за секој од нас, со полно здравје, благосостојба, среќа и среќа.“, беше речено на пресот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена