fbpx
Поврзи се со нас

Технологија

Претставен новиот Golf VIII

Објавено

на

Синоќа во Волфсбург, Volkswagen го претстави новиот Golf VIII.

Еден од најзначајните и најдолготрајните сериски модели во историјата на Фолксваген ја дочека својата 8 генерација за време во 45 годишното постоење.

Автомобилот ги задржа познатите пропорции, но сепак изгледа поспортски и поподвижен. Најсериозните промени во надворешноста се направени на фаровите и трепкачите. Во споредба со неговиот претходник, новиот хебек порасна за 26 мм (до 4284 мм) во должина, но е потесен за 10 мм (1789) и понизок за 36 мм (1456). Растојанието помеѓу двете оски е зголемено за 16 мм и сега достигнува 2636 мм. Како и досега, багажникот има 380 литри.

Најзначајна сепак е моторизацијата предводена од точно пет хибридни верзии. Сите погони на Golf 8 се штедливи. Бензинците со сила од 110, 130, 150, 204 и 245 коњски сили (за моделот GTE), а дизел верзиите ќе се нудат со 115 и 150 коњски сили.

Продажбата на „осмицата“ ќе започне во декември.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!