Поврзи се со нас

Гостивар

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Објавено

на

Родители, наставици и деца се собраа во Гостивар на протест против воведување на дигитални учебници и други најавени образовани реформи. Протестот беше организиран во рамки на иницијативата „Учебници и настава мора да има“, која денес одржа вакви настани низ градовите во земјава, како и марш во Скопје.

На протестот во Гостивар беа прочитани пораки и барања на македонски и на албански јазик.

„Овде не сме како челнови на политички партии, овде не е важно каква националност, релиија, вера сме, тука сме за иднината на нашите деца. Реформи се потребни, вистина е дека децата се преоптоварени, но воведување на целосна дигитализација, кратење на предмети, отфрлање на учебниците и нивна замена со дигитални уреди и некакви замислени „интерактивни часови“, не се решение за напредок во образованието. Од една страна промовираме еднаквост, недискриминација, од друга страна внесуваат сензитивни предмети кои подлежат на нееднаковст и дискриминација. “Учење преку мултимедијални содржини преку дигитални помагала, а на децата до социјално ранливи категории, училиштата ќе им испечатат мини учебници-скрипти“. Јавно ја прашувам министерката каде е тука еднаквоста меѓу децата? Дали министерката е запознаена со моменталната цена на уредите во ИТ?“, рече претставник од родителите Борче Брајковски.

Во обраќањата на протестот беше порачано дека родителите не биле консултирани при изготвување на новата образовна концепција. „Како може министерката да изјави дека резултатите од воведувањето на концепцијата ќе се знаат за 5-6 години. Децата кои моментално се на сред образоваен процес ќе бидат експериментални глувчиња, па ќе видиме по 5-6 години дали ќе ги биде или не? Нема да дозволиме нашите деца да бидат предмет на тестирање, тие деца имаат иднина“, истакнаа говорниците во обраќањето.

На крај уште еднаш беа повторени барањата на иницијативата, меѓу кои се: хартиените учебници задолжително да останат во употреба, да се исфрли родово сензитивната содржина од учебниците, да не се спојуваат предмети, етиката на религии да остане изборен предмет и родителите да бидат вклучено во образовните политики.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 22 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена