Поврзи се со нас

Гостивар

Психолозите и педагозите од училиштата во Гостивар ги здружија силите, формираа Унија

Објавено

на

Психолозите и педагозите од училиштата во Гостивар ќе соработуваат и разменуваат искуства околу темите и проблемите кои ги засегаат учениците, но и родителите и наставниците. За таа цел се формираше Унија на стручните служби од гостиварските основни и средни училишта.

Иницијативата ја покрена техничкото училиште, кадешто денес се одржа и состанок со членовите од сите образовни установи.

„Денес сме домаќини на состанок на психолозите и падагозите од училиштата во Гостивар, со цел формирање на нивна Унија. Целта е психолозите и педагозите да соработуваат за надминување на најчестите и најзначаните проблеми и тешкотии на учениците и родителите, да организираат заеднички едукации, да разменуваат искуства.“, изјави Бесир Салиу, директор на техничкото училиште.

Педагогот Кристина Јованоска рече дека здружувањето од ваков вид е многу важно и во корист на децата: „Ваков вид на соработка ќе помогне во делувањето на психолозите и педагозите врз децата, секако и родителите. Сепак, првенствено, најголемата цел е правилен раст и развој на децата во нашата општина.“.

Функционирањето на Унијата добива поддршка од Општина Гостивар. Надлежните за образование информираа дека основните училишта веќе спроведуваат заеднички активности.

„Во таа насока психолог од основното училиште Чајле одржал предавање во училиштето во Форино. Сметам дека Унијата ќе биде од голема помош за образованиот процес во основните и средни училишта во Гостивар“, кажа  Аслијан Снопче, раководител на општинскиот Сектор за образование.

Унијата ќе работи на различни теми што ги засегаат децата, како врсничко насилство, меѓусебно разбирање, толеранција, развивање креативност и друго.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 10 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 10 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Psikologët dhe pedagogët nga shkollat e Gostivarit i bashkuan forcat, formuan Union

Објавено

на

Psikologët dhe pedagogët nga shkollat ​​e Gostivarit do të bashkëpunojnë dhe shkëmbejnë përvoja për tema dhe probleme që prekin nxënësit, por edhe prindërit dhe mësimdhënësit. Për këtë qëllim u formua Unioni i Shërbimeve Profesionale nga shkollat ​​fillore dhe të mesme të Gostivarit.

Nisma është nisur nga shkolla teknike, ku sot është mbajtur një takim me anëtarë nga të gjitha institucionet arsimore.

“Sot jemi nikoqirë të një takimi të psikologëve dhe pedagogëve nga shkollat ​​e Gostivarit, me qëllim të formimit të Unionit të tyre. Qëllimi është që psikologët dhe pedagogët të punojnë së bashku për të kapërcyer problemet dhe vështirësitë më të shpeshta dhe më domethënëse të nxënësve dhe prindërve, të organizojmë edukim të përbashkët, të shkëmbejmë përvojat”, tha Besir Saliu, drejtor i shkollës teknike.

Pedagogja Kristina Jovanoska tha se bashkëpunimi i këtij lloji është shumë i rëndësishëm dhe për të mirën e fëmijëve: “Ky lloj bashkëpunimi do të ndihmojë në veprimin e psikologëve dhe pedagogëve ndaj fëmijëve, sigurisht edhe prindërve. Megjithatë, në radhë të parë synimi më i madh është rritja dhe zhvillimi i duhur i fëmijëve në komunën tonë”.

Funksionimi i Unionit ka përkrahje nga Komuna e Gostivarit. Autoritetet e arsimit informuan se shkollat ​​fillore tashmë janë duke realizuar aktivitete të përbashkëta.

“Në atë drejtim një psikolog nga shkolla fillore në Çajlë mbajti një ligjëratë në shkollën në Forinë. Mendoj se Unioni do të jetë një ndihmë e madhe për procesin arsimor në shkollat ​​fillore dhe të mesme në Gostivar”, tha Aslijan Snopçe, udhëhqëse e Sektorit komunal të arsimit.

Unioni do të punojë në tema të ndryshme që prekin fëmijët, si dhuna e bashkëmoshatarëve, mirëkuptimi reciprok, toleranca, zhvillimi i kreativitetit etj.

Популарно изминативе 100 дена