Поврзи се со нас

Занимливости

Работи кои на светските милионери им се потполно бесплатни

Објавено

на

  Поедини светски познати милионери, и покрај огромниот имот и богатство, некои работи ги добиваат бесплатно.

  Храна и пијалоци

  Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе на светот, горд сопственик е на златна картица од МекДоналдс која му овозможува да добие оброк од овој ланец на ресторани било каде во светот потполно бесплатно.

  Од друга страна, американскиот режисер Џорџ Лукас никогаш не може да биде гладен во град каде што има ресторан од познатиот Бургер Кинг. Овој бред со ланец на ресторани им ја нудат оваа привилегија на богатите и славните, но инсистираат да не се зборува многу за овие престижни картици па затоа целосниот список на привилегирани гости сопственици на ваква картица не е познат.

  Луксузни предмети и патувања

  Доделувањата на награди и премиерите на филмови се одлична платформа за промовирање на нови луксузни предмети. Па од таму и нека не нѐ чуди фактот што богатите и славните добиваат пакети на подарок со огромна вредност.

  На доделувањето на оскарите, на пример, истите достигнувале и вртоглави суми дури до 168.000 долари поради што и се врти муабет дека никој не е губитник на гала вечерта на Американската филмска академија. Пред неколку години во кесичките се наоѓал ваучер за едногодишно изнајмување на луксузниот автомобил Silvercar Audi, велосипед вреден 1.200 долари, бесплатно патување во Италија и слични придобивки.

  Екстремни искуства

  Резервација за лет во вселената можат да си дозволи само мал дел од светската популација. Сепак, некои возбудливи искуства најбогатите авантуристи можат да ги добијат бесплатно. Кога светските умови ќе смислат некоја нова иновација, милионерите се први кои истата можат да ја испробаат.

  Сер Ричард Брансон е љубител на екстремните спортови и не чуди фактот што меѓу првите испробува нови реквизити и возила за адреналинска авантура како што е преносната ракета – летало jatpack. Овој богаташ тежок 4 милијарди долари обожува китсурфинг, возење со балон на топол воздух, безмалку сите овие работи од екстремните спортови ги испробува бесплатно, а меѓудругото е сопственик на приватна подморница.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 8 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 9 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 12 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 13 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 13 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 14 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 16 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 16 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 17 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 18 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!