Поврзи се со нас

Гостивар

Распоред на богослужби во Гостивар за претстојните празнични денови

Објавено

на

Во предвелигденските денови во викендов што е пред нас, православните верници одбележуваат неколку значајни празници. Утре е Свето Благовештение, во сабота е Лазарева сабота, додека во недела се празнува Цветници.

Свето Благовештение (Благовец) се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април. На овој ден Гаврил се јави во архангелска светлина и `и соопшти на Дева Марија дека е одредена од Бога да го роди Исус.

Лазарева сабота е со променлив датум, односно секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кој пак празник е точно една недела пред Велигден. На Лазарева сабота се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар,  извршено од Исус Христос.

Цветници се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и следбеници со цвеќе и врбови гранчиња како и со својата облека, му го постилале патот.

Од гостиварското архиерејско намесништво информираат за распоредот на богослужбите во Гостивар за овие празници:

Свето Благовештение (петок), богослужба во Св. Петка, 8 часот

Лазарева сабота (сабота), богослужба храм Пресвета Богородица, 8ч.

Цветници (недела), богослужба храм Пресвета Богородица, 8ч

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена