Поврзи се со нас

Гостивар

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Објавено

на

Вознемирувачки тренд на зголемување на бројката на зависници од дроги на гостиварското подрачје, бележат познавачите на состојбите и организации кои се занимаваат со оваа проблематика. Злоупотребата на разни наркотици зазема големи размери и е раширена меѓу сите генерации. Особено е алармантно што меѓу корисниците има и многу малолетници. Невладината ХЕЛП од Гостивар, која долги години спроведува програма за заштита на корисници на дроги, во евиденцијата има вкупно 1.380 зависници кои им се обратиле за некаков вид на помош. Минатата година пак, како нови запишани се 14 корисници.

„Во Гостивар за жал постојано расте бројот на зависници од наркотични средства, а значително се зголемува и бројот на малолетни зависници. Минатата година имавме 14 лица нови, кои за прв пат побарале помош од нашата организација, дали во вид на советување, препраќање во друга установа, тестирање за сексуално преносливи инфекции и сл. Преку програмата за заштита на лица кои инјектираат дроги обезбедуваме размена на игли и шприцеви, кондоми и лубриканти, како и лабараториски испитувања за ХИВ/СИДА. Исто така, даваме и други услуги како придружба на пациент до здравстева установа или до друг сервис на невладина организаицја кој ние го немаме.“, вели Зоран Попоски, претседател на ХЕЛП.

Нивните сознанија покажуваат дека меѓу корисниците најзастапена е марихуаната, па потоа хероинот. Кокаинот иако поретко, исто така е присутен меѓу зависниците во Гостивар. По дрога посегнуваат луѓе од сите општествени слоеви, и социјално загрозени, лица од дисфункционални семејства, но и добро материјално ситуирани. Правила нема, подвлекува Попоски:

„Апсолутно ги има од сите слоеви. Порано можеби беше забележливо дека со користење повеќе почнуваа малолетници од нефункционални семејства, но тоа е веќе променето. Обично посиромашните деца со проблеми дома, посегнуваат по дрога заради ситуацијата во која се наоѓаат, како некој вид бегство. Од условно кажано побогатите семејства пак, тоа го прават поради немање доволно внимание од родителите.“

Во канџите на дрогата лесно е да се потпадне, додека извлекувањето е тешко и бавно. За зависниците од Гостивар кои сакаат да се лекуваат голема пречка е што во градот нема Центар за третман и за метадонска терапија мора секојдневно да аптуваат до Тетово.

„За жал, и покрај толку укажувања и барања, Гостивар се‘ уште нема метадонски центар, каде зависици што се на хероин би прешле на метадонска терапија под медицински надзор. Ниту во здравствените установи нема такво одделение кое би ги третирало зависниците и затоа се препраќаат во Тетово каде има Центар. Од Гостивар на метадонска терапија има околу 40 лица кои секојдневно патуваат до Тетово за да ја земат терапијата. И во манастирот „Св. Јован Бигорски“ има околу 20-тина зависници кои таму се на рехабилитација. Зависноста од дрога е многу специфична, имаме примери кога од хероин кога преминуваат на метадонска терапија, тоа е сепак контролирано земање и тие ги сметаме како излекувани, бидејќи функционираат во општетсвото како секој нормален човек. Има и лица кои се откажале од дрогата комплетно, целосно, но сепак тоа се ретки случаи“, наведува Попоски.

Најмладиот зависник фатен со дрога во Гостивар имал само 9 години. Полициските билтени речиси секојдневно регистрираат случаи на приведувања заради наркотични средства, меѓу кои значителен дел со млади или малолетни лица.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена