Поврзи се со нас

Гостивар

Реакција на НП „Маврово“ на протестот на жители од Горна Река

Објавено

на

Управата на Јавната Установа НП Маврово попладнево излезе со реакција за протестот организиран денес од страна на здружението за рурален развој „Преродба на Горна Река“.  Во продолжение соопштението од НП Маврово.

„Управата на Паркот уште еднаш повторува дека  сите активности од областа на шумарството произлегуваат од Законот за шуми, и од планските документи  – Посебен план за одгледување и заштита на шумите во заштитеното подрачје за Шумско – Просторната Единица Кораб со Важност 2023 – 2032 година одобрен од Министеството за земјоделие , шумарство и водостопанство на РСМ Сектор за шумарство , ловство заведен со деловен Бр. 15/110/2 од 03.02.2023 година, Изведбен План за годишни активности во Оддел 15 „а“  со деловен бр. 15-1083/1 од 30.12.2022 година од Планскиот документ  за ШПЕ Кораб кој што се совпаѓа со локацијата која што е предмет на активности и на крајот извршен Инспекциски надзор од страна на Државен инспекторат по шумарство и ловство Гостивар од надлежниот инспектор Антонио Божиновски после теренскиот увид составен е Записник  со деловен Бр. 08-74 од 08.05.2023 година, а прифатен во Управата со деловен Бр. 03-575/1 од 08.05.2023 година

За спроведување на овие активности , управата на паркот ја користи постоечката инфраструктура, а гради и нови патишта се разбира сите планирани во наведените плански документи погоре , користењето на патиштата подразбира и нивно тековно одржување во текот на годината за што постои и соодветна документација  Завршна Ситуација  како трошок во текот на годината за Одржување на патиштата .

Во планираните активности после извршена интервенција во шума, задолжително се спроведува мерката подсејување  со Елово семе, мерка која што е задолжителна, а исто така и видлива на терен како успешно спроведена во Одделите каде што се извршени одгледувачките мерки  предходно.

Голем дел од површината под шума  во  областа Мелник е видоизменета во позитивна насока  во однос на структурата , квалитетот  и прирастот на дрвна маса и постигнати се пропишаните стручни мерки со  селективна прореда .

Површината под шума во Шумско – Просторната Единица „ Кораб “ според извршениот премер во 2022 година е зголемена за последниве десет години 183,00 хектари , а во однос на дрвната резерва имаме зголемување за 176.946,00 м3 или 20,20 %, напротив воопшто не станува збор за деградација и уништување на шумите, туку доследно спроведување на планираните одгледувачки мерки.

Во врска со квалификациите дегрдација и еколошки масакар, ја известуваме јавноста дека според последните мерења  од страна на стручни и овластени Професори на катедрата за Уредување на шумите  при Шумарскиот Факултет – Скопје , потврдено е дека во последниот дест годишен период предмет на анализа искоритено е 37 % од предвидениот етат , што покажува дека воопшто не станува збор за масакар и неплански сечи и деградација , што покажува дека и она што ни било дадено како можност не е искористено 63 %  од дрвната маса.

Повеќе од седумдесетгодишната грижа и спроведени мерки на заштита, во 2019 година по доставената апликација до УНЕСКО за  подрачјето Длабока Река како највисоко ниво на вредности и заштита , ова подрачје го доби статусот на заштита од УНЕСКО исполнувајќи ги сите највисоки нивоа на заштита и вредности , што покажува дека не се спроведува деградација и еколошка катастрофа на просторот на Паркот токму спротивното се штитат и создаваат подрачја со голема вредност.

Управата на Паркот како и досега ќе продолжи да работи според Закон, доследно спроведувајѓи ги мерките за заштита и одгледувае на просторот , транспарентно , отчетно и секогаш подготвена за соработка со сите засегнати страни и грајѓани , последен доказ за тоа е формираниот совет на засегнати страни и номинираните членови во ова тело , апосебно ќе нагласиме и членови во ова тело се и преставници од ова здружение.

На крајот Управата на Паркот е подготвена како и досега во име на соработката и решавање на тековните проблеми во наведениот регион кои се реално евидентирани од двете страни, предлагаме средба на 13.06.2023 година во 12,00 часот со преставници од Здруженито „Преродба на Горна Река“  во Управата на Паркот или да предложат термин за средба  во текот на наредната  работна недела.“

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 6 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 8 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 10 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 11 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 12 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 13 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 14 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 15 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена