Поврзи се со нас

Гостивар

Рекордни 40 новозаразени со корона во Гостивар

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 3211 тестирања, а регистрирани се 1192 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.
На подрачјето на Гостивар потврдена е рекордна бројка од 40 новозаразени. Едно лице починало, додека 4 се оздравени.
Детално по региони во:
-Скопје 571
-Куманово 63
-Дебар 15
-Штип 50
-Прилеп 51
-Тетово 87
-Струга 10
-Велес 42
-Битола 43
-Охрид 49
-Кавадарци 15
-Гостивар 40
-Гевгелија 6
-Струмица 36
-Крива Паланка 3
-Радовиш 4
-Крушево 6
-Кочани 27
-Пробиштип 14
-Демир Хисар 5
-Берово 1
-Виница 7
-Делчево 2
-Кратово 3
-Свети Николе 7
-Кичево 22
-Ресен 11
-Неготино 2
Починати се 22 лица, осум пациенти од Скопје (78, 78, 61, 60, 81, 70, 84 и 51г), двајца од Штип (80 и 80г), еден од Прилеп (65г), двајца од Тетово (41 и 66г), двајца од Велес (75 и 57г), двајца пациенти од Битола (71 и 66г) и двајца од Охрид (54 и 73г), еден пациент од Гостивар (72г), еден од Крушево (81г) и еден пациент од Пехчево (53г). Од нив, еден е починат вон, станатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 359 оздравени пациенти од:
-Скопје 206
-Куманово 15
-Дебар 2
-Штип 11
-Прилеп 17
-Тетово 11
-Велес 3
-Битола 9
-Кавадарци 11
-Гостивар 4
-Гевгелија 4
-Струмица 14
-Радовиш 3
-Кочани 27
-Пробиштип 4
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 3
-Свети Николе 1
-Кичево 6
-Ресен 2
-Неготино 4
Досега во земјата се направени вкупно 259.115 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 35097, бројката на оздравени пациенти е 22024 , на починати е 1071, а бројот на активни случаи изнесува 12002.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена