Поврзи се со нас

Гостивар

Родител на ученик во медицинско Гостивар: Има премногу деца во класот, ризикот од вирусот е голем

Објавено

на

Реџепали Ѓапи, родител на ученик во средното медицинско училиште во Гостивар јавно изрази загриженост за безбедноста на своето дете во однос на коронавирусот, додека посетува настава. Таткото вели дека во паралелката кадешто учи детето, бројот на ученици е преголем, поради што не е можно да се одржува дистанца и да се запазат протоколите.

„Нема ни 10 сантиметри растојание од ученик до ученик. Тоа е преголем ризик. Внатре е како гасна комора. Како може да се почитуваат протоколи на толку многу деца, 45 ги има во еден клас. Едно да се зарази, сите треба во карантин да одат. Како може да велат ги заштитуваме децата, кога во такви услови нема никаква заштита. Барам да се реагира, помош барам. Моето дете со страв оди на училиште секој ден“, рече родителот, чие дете е трета година.

Директорот на училиштето Елбаш Абази демантира дека во паралелките има толкав број на ученици и тврди дека протоколите кои се дадени од Министерството за образование се почитуваат. „Во паралелките има до 35 ученици максимум, нема клас со 45 деца. Се‘ што е во наша надлежност и можност правиме и протоколите кои се пропишани од надлежните се спроведуваат. Други родители до сега не реагирале за нешто слично“, рече директорот.

Педагогот во училиштето Шпенд Бајрами рече дека е резбирливо што враќањето на настава со физичко присуство може да донесе страв кај некои родители, но дека мерките за заштита се применуваат. „Имаме 8 лекари во училиштето кои отвораат четири очи за децата да бидат безбедни, се внимава на дистанца, хигиена, носење маски. Учениците сакаат да посетуваат настава со физичко присуство, а тоа се покажа и со фактот дека минатата недела имаше и одреден бојкот на онлајн наставата“, рече Бајрами.

Родителот случајот го пријавил и во Просветниот инспекторат во Гостивар и очекува соодветна реакција.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 40 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 1 час

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 22 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена