Поврзи се со нас

Гостивар

Се чистат дивите депонии низ Гостивар, ќе има казни за оние што фрлаат отпад насекаде

Објавено

на

Наместо во контејнери, несовесни поединци ѓубрето го фрлаат каде ќе стигнат со што на доста локации на подрачјето на Гостивар се создаваат диви депонии. Освен комунален отпад се фрла и градежен шут, облека, мебел…За глетките од таквите места малку е да се каже дека се непријатни. Освен тоа се загадува животната средина, а може да станат и извор на зарази.

Изминатиот период гостиварската локална самоуправа преку Јавното претпријатие „Комуналец“ спроведе повеќе акции за чистење на диви депонии. Купишта отпад беа отстранети од областа кај старите касарни, Мало Турчане, Чегране, покрај локалните патишта што водат до селата, а последната акција беше пред неколку дена во населбата Циглана. Од општината апелираат граѓаните да не го одлагаат отпадот насекаде и најавуваат воведување на казни за оние кои нема да ги почитуваат правилата.

„Спроведени се повеќе акции за чистење на диви депонии, и тие ќе продолжат во наредниот период. Но, забележуваме дека и откако ќе се исчисти просторот по извесно време, пак на истото место се прави нова депонија. Апелираме до граѓаните за повиска еколошка свест, да го фрлаат отпадот на места предвидени за тоа. За чиста животна средина услов се три компоненти: вода, воздух и почва. Мора секој од нас да даде придонес во нивното зачувување. Градоначалникот најави дека ќе почнеме и со казни. Заедно со комуналните редари и комуналните инспектори ќе направиме состанок и ќе бараме да почнат да делуваат и со казни, затоа што крајно време е да имаме чиста животна средина.“, вели раководителот на Секторот за животна средина, Зуди Џелили.

Најкритични точки каде што постојано се формираат диви депонии се патиштата до селата, како на пример кон Куново, Печково, Корито итн.

Џелили информира дека во тек е акција за чистење која ја спроведува Министерството за животна средина во шарпланински села, а на гостиварска територија е опфатен атарот на селото Печково. По отстранување на ѓубриштата, локалната самоуправа ќе ги обезбеди локациите за да не се создаваат нови депони.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 42 минути

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 2 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 5 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 5 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 7 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 8 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 9 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 9 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 10 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена