Поврзи се со нас

Македонија

Се намалува бројот на заразени, починати и хоспитализирани од Ковид-19

Објавено

на

Минатата недела регистрирани сe 3.702 нови позитивни ковид случаи, што е намалување од 39,5% во однос на претходната седмица. Процентот на позитивност се движел од 13,1% до 24,2%, просечно 18,6%.

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 21 до 27 февруари тестирани се вкупно 19.217 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,9% во однос на минатата недела.
Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.975).
Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60г (n=951, 25,7%). Најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 години (n=194; 5,2%).
Во однос на претходната недела, се бележи намалување на бројот на заболени кај сите возрасни групи, а најмногу од 43,6% во возрасната група од 10-19 години и 43,5% кај лицата на возраст од 50-59 години.
Согласно новиот алгоритам за оздравување во текот на минатата недела со статус „оздравени“ се стекнале 6.094 лица во хоспитализирани услови или на домашно лекување. Во текот на минатата не дела вкупно се пријавени 543 реинфекции, од кои една е втора реинфекција, со намалување за 37,2%  во однос на претходната недела.
Пријавени се 68 смртни случаи во 19 градови, за 45,6% помалку во однос на претходната недела.
Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 337 лица (23,3% помалку во споредба со претходна недела), од нив 255 се на кислородна поддршка (14,1% помалку во споредба со претходна недела), а девет на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација (18,2% помалку во споредба со претходна недела).
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 8 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Numri i të infektuarve, të vdekurve dhe të shtruarve në spital nga Kovid-19 është në rënie

Објавено

на

Javën e kaluar janë regjistruar 3.702 raste të reja pozitive ndaj kovid, që është një rënie prej 39,5% krahasuar me javën e kaluar. Përqindja e pozitivitetit varionte nga 13.1% deri 24.2%, mesatarisht 18.6%.

Sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën prej 21 deri 27 shkurt janë testuar gjithsej 19.217 materiale në laboratorët ku kryhet testimi molekular dhe testimi i antigjenit për praninë e SARS-CoV-2, me një rënie prej 17.9% krahasuar me javën e kaluar.

Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.975).
Janë regjistruar persona të infektuar në të gjitha grupmoshat. Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (n = 951, 25.7%). Numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën 0-9 vjeç (n = 194; 5.2%).
Krahasuar me javën e kaluar, ka një rënie të numrit të të sëmurëve në të gjitha grupmoshat, deri në 43,6% në grupmoshën 10-19 vjeç dhe 43,5% në moshat 50-59 vjeç.
Sipas algoritmit të ri të rikuperimit, gjatë javës së kaluar statusin e “të shëruarit” në kushte spitalore apo në shtëpi kanë fituar 6.094 persona. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 543 reinfeksione, një prej të cilëve është reinfeksion i dytë, me një rënie prej 37,2% krahasuar me javën e kaluar.
68 vdekje u raportuan në 19 qytete, 45,6% më pak se një javë më parë.
Sipas raporteve spitalore, 337 persona janë aktualisht të shtruar në spital (23,3% më pak krahasuar me javën e kaluar), nga të cilët 255 janë me mbështetje oksigjeni (14,1% më pak krahasuar me javën e kaluar), dhe nëntë me ventilim mekanik invaziv/jo invaziv ( 18.2% më pak krahasuar me javën e kaluar).

Популарно изминативе 100 дена