Поврзи се со нас

Македонија

Се намалува бројот на заразени, починати и хоспитализирани од Ковид-19

Објавено

на

Минатата недела регистрирани сe 3.702 нови позитивни ковид случаи, што е намалување од 39,5% во однос на претходната седмица. Процентот на позитивност се движел од 13,1% до 24,2%, просечно 18,6%.

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 21 до 27 февруари тестирани се вкупно 19.217 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,9% во однос на минатата недела.
Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.975).
Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60г (n=951, 25,7%). Најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 години (n=194; 5,2%).
Во однос на претходната недела, се бележи намалување на бројот на заболени кај сите возрасни групи, а најмногу од 43,6% во возрасната група од 10-19 години и 43,5% кај лицата на возраст од 50-59 години.
Согласно новиот алгоритам за оздравување во текот на минатата недела со статус „оздравени“ се стекнале 6.094 лица во хоспитализирани услови или на домашно лекување. Во текот на минатата не дела вкупно се пријавени 543 реинфекции, од кои една е втора реинфекција, со намалување за 37,2%  во однос на претходната недела.
Пријавени се 68 смртни случаи во 19 градови, за 45,6% помалку во однос на претходната недела.
Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 337 лица (23,3% помалку во споредба со претходна недела), од нив 255 се на кислородна поддршка (14,1% помалку во споредба со претходна недела), а девет на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација (18,2% помалку во споредба со претходна недела).
Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 12 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 13 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 14 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 15 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Numri i të infektuarve, të vdekurve dhe të shtruarve në spital nga Kovid-19 është në rënie

Објавено

на

Javën e kaluar janë regjistruar 3.702 raste të reja pozitive ndaj kovid, që është një rënie prej 39,5% krahasuar me javën e kaluar. Përqindja e pozitivitetit varionte nga 13.1% deri 24.2%, mesatarisht 18.6%.

Sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën prej 21 deri 27 shkurt janë testuar gjithsej 19.217 materiale në laboratorët ku kryhet testimi molekular dhe testimi i antigjenit për praninë e SARS-CoV-2, me një rënie prej 17.9% krahasuar me javën e kaluar.

Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.975).
Janë regjistruar persona të infektuar në të gjitha grupmoshat. Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (n = 951, 25.7%). Numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën 0-9 vjeç (n = 194; 5.2%).
Krahasuar me javën e kaluar, ka një rënie të numrit të të sëmurëve në të gjitha grupmoshat, deri në 43,6% në grupmoshën 10-19 vjeç dhe 43,5% në moshat 50-59 vjeç.
Sipas algoritmit të ri të rikuperimit, gjatë javës së kaluar statusin e “të shëruarit” në kushte spitalore apo në shtëpi kanë fituar 6.094 persona. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 543 reinfeksione, një prej të cilëve është reinfeksion i dytë, me një rënie prej 37,2% krahasuar me javën e kaluar.
68 vdekje u raportuan në 19 qytete, 45,6% më pak se një javë më parë.
Sipas raporteve spitalore, 337 persona janë aktualisht të shtruar në spital (23,3% më pak krahasuar me javën e kaluar), nga të cilët 255 janë me mbështetje oksigjeni (14,1% më pak krahasuar me javën e kaluar), dhe nëntë me ventilim mekanik invaziv/jo invaziv ( 18.2% më pak krahasuar me javën e kaluar).
Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена