Поврзи се со нас

Вести

Се намалува наградниот фонд за МојДДВ-Моја награда

Објавено

на

Со цел помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од коронавирусот COVID-19, наградниот фонд на наградната игра „Мој ДДВ-Моја награда“ ќе биде намален, соопшти Министерството за финансии со напомена дека разликата во средствата ќе биде уплатена во Фондот за побрзо заздравување на економско-здравствената криза.

Ова се измените на наградите:

-Наместо 10 дневни награди по 1000 ден, 2000 ден. и 3000 ден. ќе се доделуваат 30 награди секој ден од по 1000 ден.
-Месечните извлекувања од август за секое коло ќе имаат промена – ќе се доделуваат 15 награди од по 20.000 ден. (наместо 100.000 ден.).
-Месечното извлекување за јули ќе се изврши согласно постојните правила! на 4 Јули ќе се одржи извлекувањето за 15 награди од по 100.000 денари во кое учествуваат сите скенирани фискални сметки во месеците април, мај и јуни.
-Главното извлекување на 19 декмври ќе се доделат 1.000.000 денари (наместо иницијално предвидените 3.000.000 ден.)

„Со оваа измена ќе се доделат повеќе награди на повеќе граѓани кои скенираат сметки и учествуваат во борбата против сивата економија и воедно ќе се овозможи 9.7 милиони денари од наградниот фонд да бидат донирани кон солидарниот ковид фонд за социо-економски мерки за справување со кризата.“, соопшти минисерката Нина Ангеловска.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена