fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар отворена изложба на косовската уметница Дије Блаца

Објавено

на

Вчеравечер во галеријата „Култ“ во Гостивар беше отворена изложбата на дела од косовската уметница Дије Блаца. Пред љубителите на уметноста беа изложени дваесетина слики работени во техниката акрил на платно.

„Во моментот, кога се осмелуваш да ја коментираш или да ја разјасниш, наместо да ја доживееш, ја ставаш на ризик нејзината вредност. Мислам дека ова важи и за самиот автор. На ова правило се придржува и Дије, таа си ја врши работата, а нас не остава да ја доживуваме. Нејзината работа е поврзана со реалноста, со цел да се доживее слободно, не само како што таа ни ја прикажува. Се обидува да не поведе некаде, на некој настан, којшто сите го знаеме, но никогаш не сме го забележале, или во некоја случка што не ја знаеме и нема никогаш на ја запознаеме“, рече Влора Демири, куратор на изложбата.

Блаца рече дека и претставува чест што повторно изложува во Гостивар по пет години, кога учествувала на групна изложба на здружението на уметници „Драудакум“ и добила награда за „слика на годината“.

„Ја користам оваа прилика да му се заблагодарам на директорот на галеријата „Култ“, Осман Демири, што овозможи да ја одржам оваа ликовна изложба. Првата изложба на овие уметнички дела ја направив во февруари, минатата година. Му се заблагодарувам на Министерството за култура на Македонија, за поддршката за оваа изложба.“, рече авторката.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!