fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Семинар во Гостивар: Над 500 учителки се обучуваа за успешни часови по физичко

Објавено

на

Повеќе спортување и физичка активност за добро здравје и правилен раст и развој на децата. Ова беше пораката испратена од денешниот семинар по физичка култура што се одржа во Гостивар. Семинарот беше наменет за одделенски наставници од училиштата во Гостивар, Тетово, Дебар, Кичево, Центар Жупа и Македонски Брод.
Настанот го организираше Бирото за развој на образованието во соработка со Факултетот за физичка култура од Скопје. Вежбите што наставниците треба да ги вметнат на часовите по физичко воспитување ги демонстрираа токму професори од Факултетот.

„ Децата во денешно време малку спортуваат и не се физички активни, затоа часовите по физичко се многу важни за нивното здравје и спречување на разни деформитети“, изјави Александар Туфекџиески, професор на Факултетот за физичка култура и еден од предавачите на семинарот во Гостивар.

Вакви настани се организираат во сите региони низ Македонија и со нив се планира да бидат опфатени околу 4.000 одделенски наставници.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!