fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – петти дел

Објавено

на

Запознајте ги своите роднини

Последнава деценија започна со нов важен додаток во семејното стебло на човештвото: Денисовците, така наречени поради Денисовата пештера во Атлајските планини во Сибир. Научниците во 2010-та година секвенционирале ДНК од коските на градите на млада жена, откривајќи дека генетски се разликува од денешните луѓе и од неандерталците. Таинствениот хуманоид се движел, како што се верува, од Сибир до Индонезија, но неговите единствени остатоци се пронајдени на подрачјето на Алтајските планини и во Тибет.

Дознаваме и дека, за разлика од предходните предпоставки, Хомосапиенс често се парел со неандерталците и дека тие наши роднини не биле глупави дивјаци како што се верувало, туку и дека создавале вештачки творби  како што се отисците на дланки во шпанската пештера. Носеле накит и ги погребувале мртвите со свеќа, како и ние. Потоа е откриен Хомо наледи, чии остатоци се пронајдени во Јужноафричка Репоблика во 2015-та година, а оваа година палеонтолозите класифицирале уште еден вид пронајден на Филипините, Хомо лузоненсиса.

Напредокот во ДНК тестирањето доведе до револуција во нашата способност да секвенцираме генетички материјал стар десетици илјади години, овозможувајќи подобро разбирање на древните миграции, како оние пастири од бронзената ера кои ги напуштиле степите пред 5.000 години, ширејќи ги индоевропските јазици во Европа и Азија.

“Тоа откритие довело до револуција и во нашата способност во проучувањето на човечката еволуција на начин на кој досега не било можно“, рекол Вагнеш Нарасимхан, генетичар на Медицинскиот  факултет на Харвард. Единствено возбудливо ново подрачје во наредната деценија е палеопротеомика, која им овозможува на научниците анализа на коските стари милиони години.

“Користејќи ја таа техника, ќе биде возможно да се класифицираат многу фосили чија позиција е нејасна“, вели Аида Гомез Роблес, антрополог ви Университи Колеџот во Лондон.

Продолжува…

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!