Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – петти дел

Објавено

на

Запознајте ги своите роднини

Последнава деценија започна со нов важен додаток во семејното стебло на човештвото: Денисовците, така наречени поради Денисовата пештера во Атлајските планини во Сибир. Научниците во 2010-та година секвенционирале ДНК од коските на градите на млада жена, откривајќи дека генетски се разликува од денешните луѓе и од неандерталците. Таинствениот хуманоид се движел, како што се верува, од Сибир до Индонезија, но неговите единствени остатоци се пронајдени на подрачјето на Алтајските планини и во Тибет.

Дознаваме и дека, за разлика од предходните предпоставки, Хомосапиенс често се парел со неандерталците и дека тие наши роднини не биле глупави дивјаци како што се верувало, туку и дека создавале вештачки творби  како што се отисците на дланки во шпанската пештера. Носеле накит и ги погребувале мртвите со свеќа, како и ние. Потоа е откриен Хомо наледи, чии остатоци се пронајдени во Јужноафричка Репоблика во 2015-та година, а оваа година палеонтолозите класифицирале уште еден вид пронајден на Филипините, Хомо лузоненсиса.

Напредокот во ДНК тестирањето доведе до револуција во нашата способност да секвенцираме генетички материјал стар десетици илјади години, овозможувајќи подобро разбирање на древните миграции, како оние пастири од бронзената ера кои ги напуштиле степите пред 5.000 години, ширејќи ги индоевропските јазици во Европа и Азија.

“Тоа откритие довело до револуција и во нашата способност во проучувањето на човечката еволуција на начин на кој досега не било можно“, рекол Вагнеш Нарасимхан, генетичар на Медицинскиот  факултет на Харвард. Единствено возбудливо ново подрачје во наредната деценија е палеопротеомика, која им овозможува на научниците анализа на коските стари милиони години.

“Користејќи ја таа техника, ќе биде возможно да се класифицираат многу фосили чија позиција е нејасна“, вели Аида Гомез Роблес, антрополог ви Университи Колеџот во Лондон.

Продолжува…

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 28 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена